featured

Bitcoin için 6 haftalık kırmızı kapanış

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalar bu hafta daha fazla enflasyon beklentisine sahipken Bitcoin ve kripto paralar üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Hangi yönden bakarsanız bakın, bu hafta Bitcoin fiyat tablosunun yükselişe geçeceğine dair çok az kanıt var.

8 Mayıs’ta 34.000 dolar civarında elde edilen haftalık kapanış, BTC/USD paritesinin art arda altıncı kez haftalık kırmızı mum görmesine neden oldu.

Altı haftalık kırmızı kapanış

8 Mayıs’ta 34.000 dolar civarında elde edilen haftalık kapanış, BTC/USD paritesinin art arda altıncı kez haftalık kırmızı mum görmesine neden oldu.

TradingView verilerine göre bu durum, yaklaşık sekiz yıldır görülmemişti. En son Ağustos 2014’te yaşanmıştı.

O zamanlarda, tıpkı şimdi olduğu gibi, Bitcoin dört yıllık blok ödülü yarılanması (halving) döngüsünün ikinci yılındaydı ve ilk patlamasını Kasım 2013’te 1.000 doların biraz üzerine çıkarak yaşamıştı. Ancak bu seferki döngü farklı. Zira bu seferki tepe önceki döngülerden daha sessiz elde edildi.

Bu arada makro gelişmeler kripto para gibi riskli varlıkların değer kaybetmesine neden oldu. Dünya çapındaki merkez bankaları, mali sıkılaştırma politikaları izlerken analistlerin artış umudu ortadan kalkmaya başladı.

Grafiğe geri dönersek, BTC/USD paritesi mayıs ayında zaten 4.000 doların üzerinde değer kaybetti. Yaklaşık yüzde 11,1 gerileme söz konusu.

Zincir üstü veri kaynağı Coinglass tarafından elde edilen verilere göre, tarihsel olarak kaydedilen en kötü mayıs ayı, paritenin yüzde 35,3 değer kaybettiği geçen yıldı.

Gelgelelim nisan performansından sonra geri dönüş şansı zayıf görünüyor. 2022’den önce üst üste dört yıl boyunca Bitcoin, nisan ayında en az yüzde 32’lik kazanç yakalamıştı, ancak bu yıl yüzde 17,3’lük bir kayıpla rekor kırdı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!