featured
bitcoin-mining-hash-rekor

Bitcoin madencilerinin geliri yükseliyor — BTC fiyatına etkileri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Madenci gelirleri, geçtiğimiz ay Çin’de yaşanan güç kesintileri nedeniyle görülen ciddi düşüşten beri ilk kez iyileşme belirtileri gösteriyor.

Bitcoin (BTC) madencileri, 5 Mayıs itibarıyla otuz günlük ortalama zaman çerçevesine 60 milyon dolar kazandı. Madenci gelirleri, geçtiğimiz ay Çin’de yaşanan güç kesintileri nedeniyle görülen ciddi düşüşten beri ilk kez iyileşme belirtileri gösteriyor.

Nisan ayında Xinjiang’da yaşanan kömür madeni kazanaları ve hemen ardından başlatılan soruşturmalar, kripto para madenciliği sektöründe güç kesintileri yaşanmasına yol açtı. Madenciler, bunun sonucunda Bitcoin blockchain’ine hesaplama gücü sunan ve madenciliği gerçekleştiren ASIC donanımlarını kapatmak zorunda kaldı.

Blockchain.com verilerine göre Bitcoin madencilerinin 30 günlük ortalama geliri, 16 Nisan’da 60 milyon dolar ile pik yaptıktan sonra 2 Mayıs’ta 57,08 milyon dolara kadar gerilemişti. Madencilerin gelirleri, blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde ettiklerinden oluşuyor.

Bitcoin madencilerinin geliri. Kaynak: Blockchain.com

Madenci gelirlerinde yaşanan düşüş, Çin’deki güç kesintisinden kaynaklanan hash oranı düşüşüyle aynı zamana denk geldi. Toplam hash oranı, 16-23 Nisan arasında yaklaşık yüzde 30 düşüş ile 172 EH/s’den 131 EH/s’ye gerilemişti.

Bitcoin hash oranı. Kaynak: Blockchain.com

O zamandan beri iyileşme gösteren hash oranı, 5 Mayıs itibarıyla 168 EH/s’ye yükseldi.

Bitcoin fiyatına etkileri

Bitcoin fiyatı, Çin’de yaşanan kesintinin ardından ciddi düşüş göstermişti.

En büyük kripto para, hash oranı düşüşünden önce de zaten düzeltme yapıyordu. Çin’deki olayların ardından bu düşüş daha da hızlandı ve 14 Nisan’da 65 bin dolara yaklaşan BTC fiyatı, 25 Nisan itibarıyla 50.591 dolara geriledi.

BTC/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği (Coinbase). Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı ve hash oranı neredeyse aynı anda düşmüş ve iki ölçü arasındaki korelasyonu ortaya koymuştu.

Hash oranı, Bitcoin ağında işlemleri doğrulamaya ayrılan hesaplama gücünü temsil ediyor. Yani hash oranının yüksek olması, teorik olarak Bitcoin’e saldırı düzenlemenin maliyetini de artırıyor ve dolayısıyla ağın güvenliğini sağlıyor.

Bitcoin fiyatı, hash oranıyla birlikte 5 Mayıs’ta 57 bin dolar civarına yükseldi. BTC.com verilerine göre 13 Mayıs’ta yaşanacak otomatik zorluk düzeltmesinde de zorluğun yüzde 1 civarı artması bekleniyor. Ağ zorluğu, 2 Mayıs’ta yüzde 12,6 düşüş yaşamıştı. 

Bir teoriye göre Bitcoin fiyatı, hash oranı ve ağ zorluğuyla gecikmeli bir korelasyon içinde. Yani fiyatın, hash oranı ve zorluktaki iyileşmeleri takip etmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!