Bitcoin Fiyatı
Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı için veriler ne söylüyor?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin fiyatı beklenmedik bir düşüş eğiliminde, ancak 2022’de 100.000 dolara koşmayı destekleyebilecek göstergeler var.

Bitcoin (BTC) fiyatına dair birçok tahmin internet üzerinde dolaşıyor. Bazı analistler en büyük kripto para biriminin önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyon dolar değere ulaşacağına inanırken, diğerleri BTC fiyatının sonunda sıfıra düşeceğini düşünüyor.

Önümüzdeki beş veya daha fazla süreli tahminleri bir kenara bırakıp altı aylık süreye odaklanan analizlerde Bitcoin için neler öngörüldüğüne odaklanalım.

Nexo Finance’in kurucusu Antoni Trenchev, Bitcoin fiyatının 2022’nin ortasına kadar 100.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.

Diğer taraftan Bitcoin fiyatının 10.000 dolara kadar düşebileceğini ve böylece 2021’de elde ettiği tüm kazanımların yok olacağını düşünen Sussex Üniversitesi profesörü Carol Alexander da bulunuyor.

Bitcoin ise, birbirine son derece uzak bu iki tahminin neredeyse ortasında ilerliyor ve bu yazı hazırlanırken Coinbase’de 36.500 dolar civarındaydı.

Bitcoin arzı, 2024’ün başlarında gerçekleşecek bir sonraki blok ödül yarılanması sürecine kadar 10 dakikada ortalama 6,25 BTC artacak. Bir başka deyişle madenciler, her gün yaklaşık 900 BTC üretecek. Sonuç olarak Haziran 2022’nin sonuna kadar, yıl içinde toplam 162.900 BTC üretilmiş olacak.

Bu durum, dolaşımdaki toplam Bitcoin arzını 19 milyonun üzerine çıkaracak. BTC fiyatı o zamana kadar 100.000 dolar olursa, an itibarıyla 875 milyar dolara yakın olan toplam piyasa değeri yüzde 128,5 artarak yaklaşık 2 trilyon dolara ulaşmalı.

Tersine, 10.000 dolara düşüş için dolaşımdaki toplam BTC’lerin toplam değeri an itibarıyla 685 milyar dolar seviyesindeyken bunun yaklaşık yüzde 78 düşüp 190 milyar dolara gerilemesi gerek.

Burada en büyük soru, Bitcoin’in yukarıda bahsedilen hedeflerden herhangi birine doğru hareket etmesinin mümkün olup olmadığı. Buna verilecek cevap kocaman bir evet, zira BTC fiyatı geçmişte çok değişken oldu.

Bitcoin Fiyatı ile Üç Aylık Getirileri

Dikkate alınması gereken bir diğer soru, yatırımcıların önümüzdeki altı ay boyunca Bitcoin piyasasına neredeyse bir trilyon dolar eklemeye etmeye hazır olup olmadıkları… Trenchev, “ucuz para” faktörü nedeniyle bunun olabileceklerine inanıyor.

Dolar devalüasyonu katalizör görevi görüyor

Yatırımcılar, ABD dolarındaki değerlemenin son zamanlarda toparlandığını fark etmiş olmalı.

ABD doları endeksi” olarak adlandırılan popüler bir ekonomik gösterge, doların altı yabancı para biriminden oluşan ağırlıklı bir sepet (Euro (EUR), Japon Yeni (JPY), İngiliz Sterlini (GBP), Kanada Doları (CAD), İsveç Kronu (SEK) ve İsviçre Frankı (CHF)) karşısındaki gücünü ölçüyor ve geçen yıl yüzde 7’nin üzerinde artışla 96,22’ye yükseldi.

Ayrıca doların değerlemesinin sadece fiat para birimlerine karşı arttığını, ancak emtialara karşı doların savaş üstüne savaş kaybediyor olduğunu da belirtmekte fayda var.

Örneğin, yakın tarihli bir ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu raporunda, tüketicilerin Aralık 2021’de günlük ürünler için 12 ay öncesine göre yüzde 7 daha yüksek ödeme yaptığını gösteriyor. Yani dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon 1982’den beri görülmemiş seviyelere yükseldi.

Bu durum doların, ringdeki en zayıf altı boksörle rekabet eden zayıf boksörden biri olduğunu gösteriyor. Elbette dolar hepsine karşı kazanıyor, ama aynı zamanda gerçek rekabetten de kaçıyor.

Güncel Bitcoin fiyatı: 1 Bitcoin fiyatı

Rekabetten bahsetmişken, değerini daha kıt bir varlık olan altınla karşılaştıralım.

Yukarıdaki görüntü neredeyse tüm fiat para birimlerinin altına gerilediğini ortaya koyuyor. Dolar gibi para birimlerindeki mevcut düşüş eğilimine karşı değerli metaller, yatırımcılara enflasyona karşı fayda sağlıyor.

Şu anda, tüm fiziksel para, tasarruf ve çek hesaplarına yatırılanları içeren, piyasalarda dolaşan yaklaşık 40 trilyon dolar var. Bu arada tüm yatırım, türev ve kripto para birimlerinin toplamı 1,3 katrilyon doların üzerinde.

Yani evet, piyasada Bitcoin piyasasını bir trilyon dolar daha güçlendirmeye yetecek kadar dolar var. Öyle ki, birim başına maliyeti önümüzdeki altı ay içinde 100.000 dolara yükselebilir.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!