featured
bch-tesla-açıklaması

Bitcoin Cash Belini Doğrultamadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin Cash fiyatı, Tesla şirketinin yaptığı açıklamanın ardından sert düşüş yaşadı.

Bitcoin (BTC) ağından hard fork ile ayrılarak faaliyete geçen Bitcoin Cash (BCH) para birimi sert bir düşüş yaşadı. Tesla CEO’su Elon Musk’ın ödeme konusunda “sadece BTC desteği” sunacaklarını belirtmesinin ardından, BCH/BTC paritesi tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi.

24 Mart’ta bir dizi tweet‘te CEO ve “Technoking” Elon Musk, ABD müşterilerinin artık BTC kullanarak bir Tesla satın alabileceğini doğruladı – ancak şirketi BCH gibi “çatal ürünlerden” kaçındı.

Bitcoin Cash belini doğrultamadı

Ağustos 2017’de Bitcoin blockchain ağından ayrılan BCH, o zamandan beri pek çok tartışmaya sahne oldu. Destekçileri, Bitcoin’e kıyasla BCH ücretlerinin çok daha düşük olması nedeniyle tercih ettiklerini belirtiyor. Zira işlemlerin gerçekleştirilmesi daha az zaman alıyor ve daha az işlem gücü gerektiriyor.

BCH/BTC paritesi ise yaşanan gelişmelerden fazlasıyla etkilenerek gerilemeyi sürdürüyor. TradingView’den elde edilen verilere göre parite, tüm zamanların en düşük seviyelerine gerilemiş durumda.

BCH/BTC paritesine ait haftalık mum grafiği. Kaynak: TradingView

Çarşamba günü itibarıyla 1 BCH’nin değeri 0,089 BTC seviyesine kadar indi.

Tesla şirketi tarafından yapılan, “Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi Bitcoin hard fork ürünleri de dahil olmak üzere diğer herhangi bir dijital varlığı kullanarak bizimle alışveriş yapamazsınız” açıklaması fiyata doğrudan etki yaptı. “Dijital cüzdanlarının sadece Bitcoin kabul ettiğini” belirten şirket, “bunun dışındaki dijital varlıkları kabul etmeyecek biçimde yapılandırdıklarını” vurguladı.

Kısa zaman diliminde çöküş net biçimde gözüküyor

Uzunca süre, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında yer alan Bitcoin Cash, güncel verilere göre USD Coin’in (USDC) arkasında kalarak 13’üncü sırada gerilemiş durumda. Bitcoin’e karşı değeri azalan BCH’nin dolar karşısında da kısa vadede sert bir düşüş yaşadığı görülüyor.

BCH/USDT paritesine ait saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

Son bir haftalık süreçte 500 ila 550 dolar arasında hareket eden BCH fiyatı, 25 Mart tarihinin ilk saatlerinde çok sert bir düşüş yaşadı. Tesla’nın açıklamasının ardından, 5 saatte yüzde 10’dan fazla değer kaybı görüldü. Yeni güne 508 dolardan giren BCH, günün ilk ışıklarının görüldüğü esnada 450 dolarlı seviyelere kadar düştü.

Haberin yayına hazırlandığı esnada 477 dolara doğru yükselen Bitcoin Cash, önceki günkü değerini yakalamak istiyor. Ani düşüş sonrası toparlanma emareleri gösteren 20 saatlik üstel hareketli ortalama (EMA) (482,23 dolar) ilk hedef olarak gözüküyor.

Diğer taraftan göreceli güç endeksi (RSI) aşırı satışa işaret ettikten sonra an itibarıyla orta noktaya yaklaşıyor. Zaten günün ilk saatlerinde oluşan kırmızı mum çubuğundaki uzun kuyruktan da anlaşılacağı üzere, diplerden yoğun biçimde alım yapıldığı belli oluyor.

Eğer boğalar alımları artırır ve fiyat 20-EMA seviyesinin üzerine çıkarsa, sonraki hedef 50 saatlik basit hareketli ortalamanın (SMA) bulunduğu 505 dolar civarları olacaktır. Hızlı bir toparlanma, geçen hafta gözlenen koridordaki hareketi yeniden gündeme getirebilir.

Diğer taraftan ayılar baskın gelir ve satışlar yeniden artarsa, kısa vadede görülen 440 dolarlık zayıf desteğin aşağısında, şubat ayından beri test edilmeyen 432 dolar seviyesi var.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!