featured
bitcoin btc btc

Bitcoin Analiz ve Değerlendirme, Haftalık BTC faktörü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, tarihinin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdikten sonra yeni haftaya daha da yüksek seviyelerde başladı. Peki sırada ne var?

Bir haftalık sabrın ardından boğalar, pazar gecesi yeniden kontrolü ele geçirdi ve Bitcoin 65 bin doları geçti. Boğa piyasalarında genelde olduğu gibi, bu yükseliş de hızlı oldu ve Bitcoin, yalnızca bir saatte 2 bin dolar değer kazandı.

Haftalık kapanıştan hemen önce değer artışı gösteren Bitcoin, 7 Ekim ile biten haftayı da 63.270 dolarda kapatarak rekor kırdı.

Diğer yandan, kripto para piyasasının toplam değeri de tarihte ilk kez 3 trilyon doları geçti.

Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline ilişkin iyimserlik sürerken, mevcut boğa piyasasında asıl getirilerin ise henüz görülmediği yaygın olarak düşünülüyor.

Popüler analist Rekt Capital, 

“BTC almak için çok geç olduğunu düşünenler, bu döngüde hala ne kadar yükselebileceğini fark etmiyorlar,” diye özetledi.

Pazartesi günü piyasaların cuma gününden önemli ölçüde daha yüksek seviyelerde açılacağı göz önüne alınırsa, tarihsel davranışlara da uygun olarak söz konusu makasın kapatılması için düşüş yaşanması ihtimali sürüyor.

Fonlama hızla yükseliyor

CME makasının yanı sıra, bir başka türev göstergesi de kısa zaman çerçevesinde sorun yaşanabileceğine işaret ediyor.

Çeviri yayın saati itibarıyla veriler, borsalardaki fonlama oranlarının sürdürülemez seviyelere doğru ilerlediğini ortaya koyuyor.

Fonlama oranları Bitcoin’in 67 bin doları geçtiği ekim ayındaki kadar yüksek olmasa da, yüksek pozitif fonlama oranları genellikle fiyat düzeltmesiyle sonuçlanıyor.

Analist Dylan LeClair, kaldıraçlı uzun pozisyon sayısında artış görülmediğinden dolayı fazla endişelenmeye gerek olmadığını düşünüyor.

“BTC, son birkaç saatte vadeli işlemlerin açık pozisyonlarında veya sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranlarında önemli bir artış görülmeden 2 bin dolardan fazla yükseldi,” diye belirten LeClair, şöyle devam etti:

“Mevcut fiyat hareketinin ardında kaldıracın ani artışı değil, spot satıcıların yorulması yer alıyor. Satış tarafında likidite bulunmazken, makas büyüyor.”

Kripto Korku & Hırs Endeksi ise piyasa duyarlılığının hızla “aşırı hırs” bölgesine ilerlediğini ortaya koyuyor.

75/100 puan ölçülen endeks, yine de fiyatın pik yapması için en az 20 puanlık daha yer olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Madenci satışları

Bitcoin için yeni rekor ufukta gözükürken, madenciler de satış yapmayı reddetmeyi ve güçlü bir şekilde birikim yapmayı sürdürüyor.

Zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant’ın verileri, geçtiğimiz hafta ve aylarda madenciler ile ilişkili cüzdanlardan çok az çıkış yapıldığını ortaya koyuyor.

Bu durumun oldukça iyi bir sebebi olabilir. Mayıs 2020’de yaşanan blok ödülü yarılanmasıyla madencilerin geliri BTC cinsinden yarı yarıya azalırken, BTC’nin dolar değerinde ise ciddi bir artış görüldü.

BTC cinsinden azalmaya rağmen, madencilerin geliri söz konusu zaman aralığında dolar cinsinden yüzde 550 artış gösterdi.

Aşağıdaki grafik, madencilerin pozisyonlarından ne ölçüde kâr ettiğini ve mevcut dört yıllık halving (yarılanma) döngüsünde birikimin nasıl bir fayda sağladığını yansıtıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!