featured

Bitcoin ağında değer aktarım verimliliği hızla artıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ağının değer aktarım verimliliği son dönemlerde giderek iyileşiyor ve daha düşük ücrete daha fazla değer aktarılabiliyor.

Bitcoin ağı, geçtiğimiz hafta boyunca 1 dolar işlem ücreti karşılığında ortalama 95.142 dolar değer aktardı.

Zincir üstü aktarım verimliliği, mayıs ayından beri sürekli artış gösteriyor ve mevcut boğa döngüsü boyunca her zamankinden daha fazla değer aktarıldı.

Zincir üstü analist Dylan LeClair, analiz kaynağı Glassnode’un verilerini kullanarak bu gözlemi yaptı. Söz konusu değer, ortalama işlem hacminin ücrete bölünmesiyle hesaplanıyor.

Nihai aktarım masrafı, aktarılan toplam değer olan 451,3 milyar doların yalnızca yüzde 0,00105’ine denk geliyor.

CryptoFees verilerine göre Bitcoin, ödenen günlük işlem ücreti bakımından tüm blockchain’ler arasında yedinci sırada yer alıyor. Yedi günlük işlem ücreti ortalaması 678 bin dolar olan Bitcoin; Ethereum, Uniswap, Binance Smart Chain, SushiSwap, Aave ve Compound’ın ardında geliyor.

İşlem ücreti takip platformuna göre Ethereum, mevcut durumda günlük bazda Bitcoin ağından yüzde 98,7 daha fazla, yani 53 milyon dolar işlem ücreti alıyor. Bitcoin ve Ethereum farklı oluşumlar olduğundan dolayı, aktarılan değer ve işlem ücreti bakımından kıyaslanmaları pek doğru değil. Bitcoin bir değer saklama aracıyken, Ethereum ise bir akıllı sözleşme ve merkeziyetsiz uygulama ağıdır.

Ethereum’un ortalama işlem hacmi ödenen ücrete bölündüğünde ise, 1 dolar ücret karşılığında yalnızca 139 dolar aktarılabildiği görülüyor.

Bitinforcharts verilerine göre Bitcoin ağında mevcut durumda ortalama 2,13 dolar işlem ücreti ödeniyor. Ethereum ağında işlem ücretleri ise ortalama 42,58 dolar.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!