featured

Ayılar BTC fiyatını 50.000 doların altında tutmaya çalışacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin ayıları cuma günkü kapanışa avantajlı giriyor. BTC fiyatının 55.000 doların altında kalmasını istiyorlar.

Bitcoin (BTC) boğaları, fiyatın 57.000 dolardan 42.000 dolara düştüğü 4 Aralık düzeltmesinden bu yana yaralarını sarıyor. Gerçekleşen yüzde 26,5’lik aşağı yönlü hareket, 850 milyon dolarlık uzun BTC vadeli işlem sözleşmelerinin likit olmasıyla sonuçlandı. Ancak daha da önemlisi, “Korku ve Hırs endeksini” 21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine indirdi.

Boğalar, düşmeye devam eden ve şu anda üç yılın en düşük seviyesinde bulunan borsalarda tutulan Bitcoin rezervlerine güveniyor. CryptoQuant’tan alınan verilere göre, şu anda borsalarda yatırılan 2,27 milyondan az BTC var ve yatırımcıların kısa vadede satmak istemedikleri anlaşılıyor. Bu veri, birçok yatırımcının yükseliş beklentisine girmesini sağlayan bir piyasa dinamiği.

Cuma günkü 1,1 milyar dolarlık vade sonunda alım (call) ve satım (put) opsiyonları arasındaki dengeye rağmen, Bitcoin 50.000 doların yakınında dengelenince ayılar avantaj elde etmiş görünüyor.

Alım satım oranı üzerinden belirlenen geniş tablo, 555 milyon dolarlık alım (call) enstrümanlarının 520 milyon dolarlık satım (put) opsiyonlarına kıyasla daha büyük bir açık pozisyon miktarına sahip olması nedeniyle Bitcoin boğalarına yüzde 7’lik bir avantaj gösteriyor. Bununla birlikte 1,07 göstergesi aldatıcı, çünkü geçen haftaki yüzde 11,5 fiyat düşüşü çoğu yükseliş beklentisinin değersizleşmesine neden oldu.

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 10 Aralık TSİ 11:00’da 52.000 doların altında kalırsa, bu satın alma (call) opsiyonlarından yalnızca 50 milyon dolarlık kısmı kullanılabilir olacak.

Veriler Boğaların Kaybedeceğini Gösteriyor

Aşağıda, mevcut fiyat hareketine dayalı en olası üç senaryo bulunuyor. Boğa (call) ve ayı (put) enstrümanları için 10 Aralık’ta mevcut olan opsiyon sözleşmelerinin sayısı, vade sonu BTC fiyatına bağlı olarak değişiyor. Her iki tarafın lehine olan dengesizlik teorik kârı ortaya çıkarıyor.

  • 47.000 ila 50.000 dolar arası: 400 alıma karşılık 6.600 satım. Net sonuç, satım (ayı) enstrümanları lehine 300 milyon dolar.
  • 50.000 ila 54.000 dolar arası: 1.700 alıma karşılık 4.700 satım. Net sonuç, satım (ayı) enstrümanları lehine 160 milyon dolar.
  • 54.000 doların üzeri: 2.400 alıma karşılık 2.900 satım. Net sonuç, satım (ayı) opsiyonlarına 30 milyon dolarlık avantaj.

Bu kaba tahmin, yükseliş bahislerinde kullanılan alım opsiyonlarını ve yalnızca nötrden düşüşe doğru olan alım satımlarda kullanılan satım opsiyonlarını dikkate alıyor. Bu aşırı basitleştirme, daha karmaşık yatırım stratejilerini göz ardı ediyor.

Örneğin bir trader, belirli bir fiyatın üzerindeki Bitcoin’i zarara girmeyi göze alıp alım opsiyonu satmış olabilir. Ancak ne yazık ki, bu etkiyi tahmin etmenin kolay bir yolu yok.

Ayılar BTC fiyatını aşağıda tutmaya çalışacak

Bitcoin ayıları, 300 milyon dolarlık kâr elde etmek için 50.000 doların altında işlem yapmayı hedefliyor. Öte yandan boğalar, kayıplarını yarı yarıya azaltmak için mevcut 50.500 dolardan yüzde 7,2’lik toparlanmaya ihtiyaç duyuyor.

4 Aralık tarihinde 2 milyar dolarlık kaldıraçlı uzun pozisyon likit olduğu için, boğalar muhtemelen ayakta kalmakta zorlanıyor. Şu anda daha fazla risk eklemek istemeyecekler.

Dolayısıyla ayılar, haftalık opsiyonlar sona ererken üstünlüğü ele geçirebilir.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!