featured
boğa ve ayı piyasası ne demek

Boğa ve Ayı Piyasası Ne Demek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayı ve boğa piyasası terimleri yalnızca kriptopara piyasalarında değil finans piyasalarının hepsinde kullanılan kavramlardır.

Ayı Piyasası nedir

Piyasanın karamsar ve fiyatların düşüş trendinde olduğu dönem için söylenir. Ayı piyasasında isek ana trend aşağı düşüş yönündedir.

Ayı piyasasının ne kadar süreceğinden bağımsız şekilde bu süre boyunca fiyatların en son yaşanan tepe noktasından %15- %20 civarında düşüş gösterdiği görülür ve bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklenir.

Ayı piyasası boyunca Bitcoin veya diğer kriptoparalar için talep azalır ve fiyatlar düşmeye devam eder.

Boğa Piyasası nedir

Boğa piyasasının, ayı piyasasının aksine o piyasanın ürünlerine yönelik talebin arttığı, alımların başladığı, ana trendin yükseliş yönüne gittiği dönem için söylenir.

Bu gibi zamanlarda, yatırımcılar genellikle yükselişin uzun vadede devam edeceğine inanmaktadırlar fakat ana trendi aşamalarıyla incelersek boğa piyasasında ilk aşama toplama aşamasıdır.

Zararda olan veya piyasadan çıkış yapmak isteyen yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen ürünlerin büyük yatırımcılar tarafından alınmaya başlandığı aşamadır. Henüz belirgin bir yükseliş trendi hâkim değildir ve genel olarak piyasaya ilgi hala azdır.

Toplama aşamasının ardından piyasada artık pozitif havanın estiği, her büyüklükte yatırımcının alım yapmaya başladığı ve dolayısıyla işlem hacimlerinin arttığı alım aşaması başlar.

Ve elbette ardından doygunluk aşaması yaşanmaya başlar. Alımların yarattığı hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşır ve alıcıların azalması ile boğa piyasasının sonuna gelinir.

Bu aşamanın ardından ayı piyasasının kendini göstereceği %15-%20 civarındaki sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa piyasası ne kadar Sürer

Boğa piyasısını önceden tahmin etmek mümkün müdür? Ya da yükselişin başında yükselişin uzun süreceği tahmin edilebilir mi?

Genel olarak boğa sezonuna girildiği geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığına görülür. Ama analistler yükselişlerin başında yükselişin boğa sezonu olup olmadığı hakkında yorumlarda bulunurlar.

Boğa sezonu piyasa hacmini etkileyecek haberler ile olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek olarak 2019 yılında Çinin dijital para atılımı yapacağı duyurusu ve bunun bitcoin olacağı söylentileri piyasa tarafından satın alınmıştı çok ciddi bir ralli yapmıştık.

Facebook’un libra haberi veya Paypal’ın kripto para sektörüne girmesi bunların hepsi boğa sezonu açılış haberleri oldu.

Aynı haberlerin olumsuzu ayı sezonu başlattığı durumlar da oldu. Çin’in bitcoini kullanmayacağını söylemesi ve facebook’un libra projesinin yasal engeller ile karşılaşması gibi.

Peki Neden Ayı ve Boğa Sezonu?

Peki ama neden ayı ve boğa kelimeleri bu trendler için kullanılmıştır merak ettiniz mi?

Aslında tam olarak net bir bilgi olmamakla birlikte kökeni için anlatılan birkaç hikaye var.

Bunlardan en kabul edilen mantıklı yaklaşım boğaların saldırı esnasında her şeyi boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırmaları ve ayıların ise avlarını tutup yere düşürerek etkisiz hale getirmeleridir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 23 Şubat 2021, 23:37

  biz şuan bitcoin ve diğerleri için hangi sezondayız ? Boğamı Ayımı :)

  Cevapla
 2. 23 Şubat 2021, 23:38

  Bitcoin için Boğa sezonu denilebilir, üst üste kırdığı bitcoin fiyatlarından dolayı. Her düştüğü zaman Ayı sezonu demek zaten yanlış olur. Altcoinler Bitcoini takip ettiği için sezon aynı sezondur

  Cevapla
 3. yok ayı yok boğa sezonu hepsi belli bir yerden sonra hikaye. Adamın biri çıkıp paylaşım yapmasına bakıyor fiyatların çıkması ve inmesi için.

  Cevapla
 4. 23 Şubat 2021, 23:41

  %15-%20 düşüş ile ayı sezonu demek artık eskidendi. Şimdi 10 dakika içinde %30 seviyelerine inip kendini direk düzeltiyor

  Cevapla
 5. finans sektöründe talep ve arz durumuna göre değişen fiyat tablosuna ve o dönem ki şartlar neticisinde Boğa ve Ayı sezonu tabiri eklenmiştir. Sonuç olarak Arz ve Talep tahmin etmek kripto sektöründe imkansız. Anlık fiyatlar oynamaya başladı.

  Cevapla
 6. 17 Haziran 2022, 13:02

  […] olasılıkları düşünmek önemlidir, böylece yalancı kırılmalara kapılmaz ya da boğa ve ayı tuzaklarına […]

  Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!