featured
bitcoin boğa sezonu ne zaman olcak

Boğa Piyasasının Geri Dönmesini Bekleyen Bitcoin

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa piyasasının geri dönmesini bekleyen Bitcoin birikimcilerinin popüler bir göstergeye göre çok uzun süre beklemesi gerekmeyebilir.

Zincir üstü analiz kaynağı Glassnode tarafından paylaşılan Bitcoin’in harcanan çıktı kar oranı (SOPR) verileri, BTC fiyatındaki mevcut korelasyon neredeyse sona erdiğine işaret ediyor.

BTC Fiyat Korelasyonu Sona Ermeli

SOPR, hareket halindeki kripto paralar arasında kârlı olanların oranını, yani bir diğer deyişle yatırımcıların kârına mı zararına mı sattığını takip ediyor.

Gösterge 1 puanın üzerinde olduğunda ve düşmeye başladığında, satıcıların birikimlerini çeşitli kâr marjları ile sattığını gösteriyor. SOPR 1 puanı gördüğünde ise sıfırlanıyor, satıcılar tüm satabildiklerini satmış oluyor ve bu da aşağı yönde baskıyı azaltarak Bitcoin’in yeniden yükselmesine olanak sağlıyor.

SOPR göstergesinin yeniden 1 puana yaklaşmasıyla birlikte piyasa katılımcıları, geçtiğimiz hafta yaşanan satışların sona ermiş olmasını umuyor.

Popüler Twitter hesabı CryptoHamster, salı günkü gönderisinde “Şu an boğa piyasasındaysak, SOPR göstergesine göre düzeltme henüz bitmedi fakat yakında bitecek” diye özetledi.

Bitcoin SOPR grafiği. Kaynak: CryptoHamster/Twitter

Piyasaya Para Akışı Devam

Bitcoin destekçileri, düşüş sırasında bireysel yatırımcıların satışlarına karşılık kurumsal katılıma işaret etti. Örneğin Grayscale, Noel bayramından sonra sürekli olarak Bitcoin satın aldı ve aynı dönemde üretilenden çok daha fazla BTC aldı. 

Grayscale BTC birikimleri. Kaynak: Bybt.com

Girişimci Alistair Milne, Twitter gönderisinde “Yatırımcıların dip fiyattan satın almaya koşmasıyla birlikte Bitcoin ve kripto yatırım ürünlerine geçtiğimiz hafta 1,31 milyar dolar (yeni rekor) aktarıldı” diye özetledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!