NFT
featured
Axie Infinity

Axie Infinity’nin hacklenen Ronin köprüsü yeniden açılıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum tabanlı popüler NFT oyunu Axie Infinity’nin yan zinciri Ronin, milyonlarca dolara mâl olan dev siber saldırının ardından yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Axie Infinity’nin (AXS) işlemlerin doğrulanmasını hızlandırmak ve maliyetini azaltmak için geliştirilen Ronin köprüsü, 23 Mart’ta siber saldırıya uğradı. İşlem doğrulamak için gerekli minimum beş özel anahtarın kontrolünü ele geçiren saldırganlar, değeri o tarihte 610 milyon doları geçen 173.600 Ethereum (ETH) ve 25,5 milyon USD Coin’i (USDC) kendi cüzdanlarına aktarmıştı.

Axie Infinity ve Ronin köprüsünün geliştiricisi Sky Mavis, ardında Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’un olduğu iddia edilen ve ABD Hazine Bakanlığı’nın dahi harekete geçerek ilgili cüzdanları yaptırım listesine eklediği siber saldırıdan üç ay sonra köprüyü yeniden başlatma kararı aldı.

Sky Mavis, 23 Haziran tarihli güncellemede şöyle belirtti:

“Ronin Bridge’i 28 Haziran’da kullanıcıların tüm parası iade edilmiş şekilde yeniden açmayı planlıyoruz.”

Duyuruya göre köprü, zincirde gerçekleştirilecek sert çatallanmaya (hard fork) dayalı olarak yeniden başlatılacak ve tüm doğrulayıcıların yazılımını güncellemesi gerekecek.

Sky Mavis, kripto sektörünün en sansasyonel hack olaylarından biri olan Ronin saldırısının ardından güvenlik önlemlerini artırma yoluna gitti.

Akıllı sözleşmeleri güncelleyerek yüklü işlemleri onaylamaya ve yeni doğrulayıcıları ekleyip çıkarmaya olanak sağlayacak doğrulayıcı paneli geliştiren ekip, üst düzey denetim şirketleriyle de çalışmaya ve prosedürlerini sıkılaştırmaya başladı.

Sky Mavis, dokuzdan 11’e çıkarttığı düğüm sayısını ise önümüzdeki üç ayda 21’e taşımayı planlıyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!