featured

Analistlere göre: Bitcoin fiyatı 32.000 dolar desteğini kırmamalı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı 2022 yılının en düşük seviyelerinde gezinirken fiyatın nerede dip yapacağı merak ediliyor.

Bitcoin fiyatı 32.000 dolar civarında dip arayışı içine girdi. 2022 yılının en düşük seviyelerini test eden en büyük kripto para birimi, dip seviyesini arıyor.

TradingView verilerine göre BTC/USD paritesi, altı hafta üst üste kırmızı mum gördükten sonra yedinci haftasına da düşüşle başladı. Geçtiğimiz haftalarda defalarca 40.000 dolardan ret yiyen en büyük kripto para birimi için şimdilerde 30.000 dolar altına doğru düşüş senaryoları çiziliyor.

Pek çok piyasa analisti tarafından vurgulandığı üzere BTC/USD paritesi, altı hafta üst üste kırmızı mum gördükten sonra yükselişe geçmesi bekleniyordu ancak öyle olmadı.

Bu haberin yayına hazırlandığı esnada 32.371 dolardan işlem gören BTC, psikolojik 30.000 dolar desteğine doğru hızla geriliyor.

Yukarıdaki haftalık grafikte net biçimde ortaya çıktığı gibi, 30.000 doların altındaki en kritik destek 28.800 dolarda bulunuyor. Bu desteğin kırılması durumunda ise analistler çok daha büyük bir düşüş konusunda endişeli.

Twitter üzerindeki 270 binden fazla takipçisine Bitcoin fiyat değerlendirmesi paylaşan KriptoLevent, “teknik olarak her verinin yükselişe işaret ettiğini”, buna rağmen satış baskısının sonlanmadığını söyledi.

Piyasa analisti Gokhan Gark, “Aralık 2020’den bu yana devam eden trend desteğinin kırıldığını” söyleyerek “yukarı yönlü dönüş için tutulması gereken bölgenin 31.000 dolar civarında” olduğunu savundu.

“Yükseliş ve sonra yeniden düşüş”

Kripto para piyasası hakkında düzenli analizler paylaşan ve Twitter üzerinde 700 binden fazla takipçisi bulunan Selcoin, “boğa piyasası beklentisinin” gerçeğe dönüşmediğini itiraf etti.

Kriptoda 1-2 aylık bir boğa trendi beklentim vardı. Akabinde BTC %20 yükseldi ama yükseldiği yerden %30 düştü. Başarılı bir hareket olmadı maalesef. Önümüzdeki dönemde de beklentim yine bu olacak. Yükseliş ve sonra tekrar düşüş.

Yaptığı değerlendirmede analist, “Bitcoin’in bulunduğu alanda 33.500 dolar seviyesini destek olarak gördüğünü” söyledi. Destek üstünde tutunmasının önemli olduğunu belirten Selcoin, “Bu alan, yılın majör destek seviyesi” ifadesini kullandı.

Bitcoin fiyatı nereye gider?

Bitcoin, 5 Mayıs’ta 38.268 dolarlık 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (37.668 dolar) değerinden geri döndü ve yükselen kanalın desteğinden aşağı indi. Bu hareket aynı zamanda göreceli güç endeksi (RSI) grafiğindeki pozitif yöndeki ayrışmayı geçersiz kıldı.

Hareketli ortalamalar düşmeye devam ederken ve RSI değeri de aşırı satım bölgesine yaklaşıyor. Yani piyasa tamamen ayıların kontrolüne geçti.

BTC/USDT paritesi 34.322 dolarda küçük bir desteğe sahipti ancak boğalar bu seviyeyi de koruyamadı. Bu durum, göz önüne alındığında, çok önemli bir seviye olarak 30.000 dolardaki pisikolojik sınır karşımıza çıkıyor. Eğer orada da tutunulamazsa son durak 28.800 dolar olabilir.

Eğer fiyat yukarı doğru dönüş yakalarsa, toparlanma 20 günlük EMA seviyesine kadar sürebilir ancak orada da satış gelmesi muhtemel. Fiyat bu seviyeye tırmanıp düşerse, piyasa duyarlılığının negatif kalacağı düşünülebilir. Haliyle düşüş trendi derinleşerek devam edebilir.

Boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarır ve günlük kapanış elde ederse, bu olumsuz görüş kısa vade için geçersiz hale gelecek. Akabinde parite 41.279 dolar seviyesinde hesaplanan 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) değerine kadar yükselebilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate io

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!