a
r
r

Analist uyardı: Borsalar patlama riskiyle karşı karşıya

Borsalar haftaya yukarı yönde net bir ivme göstererek başladı. Çinli yatırımcıların yeni gözdesi haline gelen Hong Kong borsası ise bu yükselişe öncülük ediyor.

Borsalar haftaya yukarı yönde net bir ivme göstererek başladı. Çinli yatırımcıların yeni gözdesi haline gelen Hong Kong borsası ise bu yükselişe öncülük ediyor.

Piyasa duyarlılığı, ABD Başkanı Joe Biden‘ın bu ayın başlarında 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketi açıklamasının ardından güç kazandı. Piyasaya sokulacak trilyonlarca dolarlık bu para, zaten rekora yakın durumda olan borsaların daha da yükselmesini tetikledi.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Bannockburn Global Forex Baş Piyasa Stratejisti Marc Chandler, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Yatırımcılar para politikasında musluğun sürekli olarak açıldığını ve daha fazla mali teşvik yapıldığını görüyor” diye belirtti.

“Bu durum aşılamanın başlamasıyla birleşince daha güçlü bir ekonomik büyümeyi tetikleyecek.”

Sürekli olarak para basılması, yine de hem Bitcoin destekçileri hem de geleneksel piyasa oyuncularının eleştirilerine neden oluyor. Varlık yönetim şirketi GMO’nun CEO’su Jeremy Grantham, geçtiğimiz hafta borsaların şişmeye başladığı ve yeni teşviklerin bu durumu daha da kötüleştireceği konusunda uyardı.

Grantham, yükselişin “yalnızca birkaç hafta” sürebileceğini ileri sürdü.

“Birkaç hafta daha borsalara para aktarıldığını göreceğiz, insanlar son paralarını aktaracak ve sonra balon patlayacak. Bu derece bir yükseliş görüldüğünde balon hep birkaç ay sonra patlar, birkaç yıl sonra değil.”

Bu tür bir çöküşün Bitcoin’e nasıl bir etki yapacağı ise merak konusu. En büyük kripto paranın korelasyon göstermeyen bir güvenli liman varlığı ünü giderek artsa da, BTC/USD paritesi yine de makro faktörlerden etkilenmeyi sürdürüyor.

Bitcoin’in makro korelasyon grafiği. Kaynak: Digital Assets Data

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.