featured
biden-bitcoin-etkisi

İddialı ABD Biden yönetimi Bitcoin fiyatına etkisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD başkanlığına gelecek olan Biden yönetimi, ülke ekonomisine trilyonlarca dolar para sokmayı planlerken Bitcoin fiyatına etkisi olacakmı.

Yatırımcıların değer kaybeden dolardan kaçması, Bitcoin (BTC) boğa piyasasının bir sonraki ayağını başlatabilir.

Arlington merkezli haber kaynağı Axios’un perşembe günkü haberine göre Joe Biden, ABD Meclisi’nde COVID-19’un yarattığı ekonomik yıkımın etkilerini hafifletmek için ABD vatandaşlarına 2 bin dolarlık teşvik ödemesi yapmayı teklif etti. Koltuğu yakında devralacak olan Biden, “Yeniden Daha İyi İnşa Edelim” programı kapsamında 3 trilyon dolar değerinde vergi ve altyapı paketi de teklif etti.

Yeni teşvikler, piyasaya daha fazla para girmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı için de bir tetikleyici olabilir.

Federal hükümetin geçtiğimiz yıl boyunca izlediği enflasyon artırıcı politikaların yanı sıra ABD Merkez Bankası da likidite kriziyle mücadele etmek ve gecelik kurları kontrol altına almak için trilyonlarca dolar kullandı.

Fed’in bilanço tablosu bu yıl patlama yaşadı. 

Bu politikalar riskli varlıklar (bir zamanlar Bitcoin’in de dahil olduğu grup) için güçlü bir destek sunsa da, Bitcoin son zamanlarda enflasyona karşı bir koruma olarak tercih ediliyor.

Bu durumu Bitcoin’in 11 yıl boyunca gösterdiği performansın yanı sıra piyasaya akın eden kurumsal yatırımcılar da destekliyor.

Bitcoin’in dijital altın olduğu söylemi, kurumsal yatırımcıların BTC almasının ardındaki en büyük nedenlerden biri oldu. Bu söylem sayesinde 2020 boyunca yüzde 300 artış gösteren Bitcoin, geçtiğimiz gece düzeltme yaşamaya başlamadan önceki son üç haftada değerini iki kattan fazla artırdı. 2021 yılında bu trend, doların alım gücünün azalmasıyla birlikte güçlenebilir.

Kaynak: cointelegraph

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!