featured
alım-satım-gunlugu

Alım Satım Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Alım satım günlükleri çok kullanışlı olabilir ve çoğu profesyonel kullanıcının alım satım planlarında çok önemli bir rol oynar. Gelecekteki alım satımları planlamak, mevcut pozisyonları listelemek ve süreç içinde yaşanan duyguları kaydetmek karlı bir alım satım stratejisi geliştirirken dikkat edilmesi gereken önemli etmenlerdir.

Dolayısıyla, bir alım satım günlüğünün nasıl yaratılacağını ve kullanılacağını bilmek başarılı olmak için çok önemlidir. Bu günlük olmadan, kullanıcılar kazanan ve kaybeden pozisyonlarının kontrolünü kolayca elinden kaçırabilir ya da daha kötüsü hesaplarını tamamen sıfırlayabilir.

Alım satım günlüğü nedir?

Bir alım satım günlüğü, alım satım yapan bir kişi olarak strateji geliştirme, risk yönetimi, psikoloji ve diğer birçok unsur da dahil olmak üzere yaptığınız her şeyi kaydettiğiniz bir belgedir. Alım satım günlüğü tutmak kolaydır, fakat bu günlük doğru bir şekilde oluşturulur ve kullanılırsa çok etkili de olacaktır. Hesabınızın sıfırlanmasını engelleyecek değerli içgörüler sunmasının yanı sıra hesabınız onun sayesinde zirveye çıkabilir.

Bir alım satım günlüğü tutmayı önemli kılan unsurlardan bazıları şunlardır:

 • Sorumluluk sahibi olmanızı sağlar.
 • Sizi disiplinli ve tutarlı hale getirir.
 • Karlı alım satım stratejilerini belirlemenize yardımcı olur.
 • Güçlü ve zayıf yanlarınızı belirlemenizi sağlar.
 • Potansiyel alım satımları analiz ederken daha dikkatli olmanızı sağlar.

Alım satımda başarılı kişiler, tüm işlemlerini detaylı bir şekilde planlar ve alım satım performanslarına yönelik başarı ve başarısızlıklarını kaydeder. Bir alım satım günlüğü yaratarak ve bunu doğru bir şekilde kullanarak piyasanın nasıl hareket ettiğinden bağımsız olarak alım satımlarınızda başarı elde edebilirsiniz.

Alım satım günlüğü nasıl oluşturulur?

Bir sonraki bölümde ücretsiz bir alım satım günlüğü şablonu bulabilirsiniz, fakat bir alım satım günlüğünü nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmeniz de önemlidir. Alım satım stilinize ve ihtiyaçlarınıza uyması için alım satım günlüğünüzü farklı formatlarda kişiselleştirebilirsiniz. Alım satım etkinliklerinizi planladığınız ve kaydettiğiniz bir yer olduğu müddetçe hazır sayılırsınız.

Öncelikle, bir alım satım günlüğü çizelgesi (örn. Google Sheets, Microsoft Excel) ve yazılı bir doküman (örn. Google Docs, Microsoft Word) oluşturmanız gereklidir. Bunları, yaptığınız tüm işlemleri ve düşüncelerinizi kaydetmek için kullanacaksınız. İsterseniz, yazılı dokümanı ikinci bir sekme olarak çizelgeye dahil de edebilirsiniz (aşağıdaki şablonda görebilirsiniz).

İkinci olarak, alım satım günlüğünüzün başarınız üzerinde maksimum etki yaratması için günlük olarak neleri kaydetmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İnternetten farklı alım satım günlüğü örneklerine ulaşabilirsiniz. Fakat hangi şablonu kullanırsanız kullanın, çizelgenizde her bir işlem için çeşitli kolonlar bulunmalıdır. Bu kolonlar arasında şunlar yer alabilir:

 • Giriş tarihi
 • Çıkış tarihi
 • Sembol
 • Yön (kısa/uzun)
 • Giriş fiyatı
 • Pozisyon büyüklüğü
 • Nosyonal değer
 • Kaybı durdur (stop loss)
 • Kar al (take profit)
 • Çıkış fiyatı
 • Alım satım komisyonları
 • Kar/Zarar (P&L)
 • Kar/Zarar yüzdesi (%P&L)
 • Notlar

Bazı kişiler zaman aralığını, düzenlerinin bir ekran görüntüsünü ve önemli gördükleri diğer tüm ayrıntıları da ekler. En temelde amaç, fayda sağlayacak bilgileri dahil etmektir.

Yazılı dokümanınızda (ya da diğer sekmede) her bir gün için, organize edebilmek amacıyla tüm düşünce ve fikirlerinizi yazabileceğiniz bir bölüm olmalıdır.

Yazılı doküman, alım satım yapan kişinin yaratıcılığını konuşturabileceği yerdir. Çizelge ise bu yaratıcılığın karlılığını ölçmeye yardımcı olur. Her iki öğe de bir alım satım günlüğü oluştururken ve kullanırken çok faydalıdır.

İşte bu kadar! Fakat bir alım satım günlüğünün nasıl yaratılacağını öğrenmek işin kolay kısmıdır. Diğer yandan, bir alım satım günlüğünün nasıl kullanılacağını öğrenmek ise zamanla geliştirilen bir beceridir. Fakat temel bilgileri çok iyi anladığınız müddetçe alım satım günlüğünü kısa sürede profesyonelce kullanabilirsiniz.

Son Yorum ve Öneri

İster dalgalı ister günlük alım satım yapıyor olun başarılı olmak çok zorlayıcı olabilir. Alım satım performansınızı dikkatle planlamaz ve kaydetmezseniz, piyasalarda amaçsızca dolaşır hale gelirsiniz. Ve bu durum nadiren iyi sonuçlar doğurur.

Bir alım satım günlüğünü size avantaj sağlayacak şekilde yaratmayı ve kullanmayı öğrenerek örüntüleri ve piyasa trendlerini çok daha etkili bir şekilde belirleyebilirsiniz. Fikir, duygu ve alım satımlarınızı detaylıca kaydetmek size çok yüksek getiriler sunabilecek kolay bir yatırımdır.

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!