featured
bitcoin-btc-fiyatı

Al Sat Yapmak için En İyi 5 Kripto Para

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hangi kripto paraya yatırım yapacağınızdan veya Al Sat yapacağınızdan emin değilseniz, kripto paralar en iyi ve en karlı seçeneğiniz olabilir! Biliyoruz ki piyasada 500’den fazla kripto para var ve yeni başlayanlar için karar vermek oldukça zor.

Kripto para birimleri, sadece dünyanın parayla ilgili beklentilerini değiştirmedi. Ayrıca, 2009’da ilk Bitcoin bloğunun çıkarılmasından bu yana kendi alanlarında gelişmeye devam ettiler. O zamandan beri, binlerce benzersiz Kripto Para birimi ortaya çıktı. Bunlardan Bitcoin en popüler olanı olmaya devam ediyor.

Peki kripto para borsasında başka hangi popüler kripto para birimleri var? 

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in para birimini internetin dijital alanına genişletmesinden bu yana yaklaşık on yıl geçti. O zamandan beri, dünyanın en popüler kripto para birimi olarak kaldı. Bitcoin ile kullanıcılar bir dijital cüzdandan başka bir dijital cüzdana kolaylıkla para aktarır. Her işlem daha sonra diğer kullanıcılar tarafından doğrulanır ve blok zinciri olarak bilinen halka açık deftere kaydedilir.

Bitcoin’in popülaritesine katkıda bulunan bazı temel faktörler şunlardır:

 • Dalgalanmasına rağmen fiyatı yüksektir. Bu yazı itibariyle tek bir Bitcoin 10,733.80  ABD Dolar’ı değerindedir . Bu, var olan diğer kripto para birimlerinden önemli ölçüde daha yüksektir.
 • Büyük şirketler Bitcoin’leri kabul etmeye başlıyor. Mesela, Microsoft bu şirketlerden birine örnek gösterilebilir.
 • Bitcoin’inle al sat yapmak çok kolaydır. Bitcoin, Icrypex gibi  önemli borsalar ve dijital cüzdan platformları tarafından desteklenmektedir. 
 • Yatırımcılar yıllardır Bitcoin’in büyümesini destekliyor. Bitcoin, diğer tüm kripto para birimlerinden daha uzun süredir piyasadadır. Bu durum, yatırımcıların güçlü bir şekilde Bitcoin’i takip etmesini sağlamıştır.
 • Bitcoin ayrıca , genellikle yatırımcılar tarafından dikkate alınan kripto para birimleri arasında en yüksek piyasa değerine sahiptir . Piyasa sınırları, para biriminin mevcut arzını cari fiyatla çarparak hesaplanır. Bu, dolaşımdaki para arzı olarak bilinir ve bir para birimine yatırım yapmanın riskli olup olmadığını gösterebilir. Yüksek piyasa sınırları , daha fazla kullanıcı olduğu için genellikle daha az riski gösterir . Bu nedenle, Bitcoin’in piyasadaki diğer kripto para birimlerinden daha iyi bir seçim olduğuna inanılıyor.

Canlı Grafik ve Fiyat için: 1 Bitcoin fiyatı
 

2. Ethereum (ETH)

Bitcoin’den sonra küresel çaptaki finansal piyasalarda en çok işlem gören ikinci kripto para birimi olan Ethereum platformu, birçok yeni teknolojiyi bünyesinde barındırır. Ethereum ağı üzerinde birçok coin yaratılmıştır. Ethereum 2.0 güncellemesi ile en çok dikkat çeken coin olmuştur. Güncellemenin ne zaman yapılacağı konusunda net bir tarih verilmese de bahsi geçen bu güncellemenin kripto para birimine yeni bir görünüm kazandıracağı kesin olarak gözükmektedir.

Ethereum’un Bitcoin’den ayrıldığı en büyük özelliği akıllı sözleşmeleridir . Bu sözleşmeler, kullanıcılara yalnızca belirli koşullar karşılandıktan sonra ödeme yapan dijital sözleşmelerdir.

Ethereum’un sağladığı akıllı sözleşmelerin faydaları genellikle şunları içerir:

 • İşlemlerde üçüncü şahısları ortadan kaldırmak. Örneğin, eviniz için akıllı bir sözleşmeniz olduğunu varsayalım. Geleneksel bir işlemde, evrak işlerinde size yardımcı olacak ve alıcıyla işlemlere aracılık edecek bir emlakçıya ihtiyacınız olacak. Bunun yerine akıllı sözleşmeler, başka kimsenin müdahalesi olmadan evi direk olarak alıcıya aktarır. Ayrıca bir emlakçı gibi üçüncü şahıslara ödeme yapmanız gerekmez.
 • Hızlı işlemler. Evrakların işlenmesini beklemenize gerek yok. Akıllı sözleşmeler daha hızlı ve daha kolaydır. Her şey çevrimiçi yapılır. Aslında, büyük miktarda evrak işinden tamamen kaçınırsınız.
 • Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve Merkezi Olmayan Uygulamalar oluşturmalarına olanak sağlar. Bu uygulamalar sayesinde işlemlerin gizliliği artar ve kullanıcılar dolandırıcılıktan korunur. 

Canlı Grafik ve Fiyat için: 1 Ethereum fiyatı

3.Ripple (XRP)

Çoğu kripto para birimi, hızlı işlem sağlamaktan gurur duyar. Ripple ve XRP olarak bilinen dijital tokenleri için hızlı işlemler kimliklerinin temel bir parçasıdır. Aslında Ripple, işlemleri dört saniye kadar kısa bir sürede işler . Bunu iki dakika süren Ethereum ve yaklaşık bir saat süren Bitcoin ile karşılaştırabilirsiniz. Geleneksel para birimleri birkaç gün sürebilir.

Ripple, bankaların ve diğer ödeme sağlayıcılarının dünyanın her yerine para göndermesi için bir platform oluşturarak çalışır . XRP herhangi bir para biriminde değiştirilebilir. Örneğin, dolar veya euro cinsinden değişimler için kullanılabilir . Dünyanın her yerine saniyeler içinde para gönderebilmek, bankaların ve finans kuruluşlarının yeni pazarlara ulaşmasını sağlar. Erişim alanları ne kadar uzağa giderse, o kadar fazla müşteriye hizmet verebilirler.

Ripple’ın XRP tokenlerinin Ripple’ın popülaritesine katkıda bulunan diğer önemli özellikleri şunlardır:

 • Para göndermek için uygun maliyetli bir seçenektir. Yüksek dış kaynaklı işlem ücretleri ödemeden saniyeler içinde sınır ötesine para gönderebilirsiniz.
 • Akrasında önemli yatırımcılara sahiptir. Örneğin, Google Ventures , Ripple’a yatırım yapan önemli firmalardan biridir.
 • Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip olmak. Yüksek ölçeklenebilirlik, kripto para birimlerinin küresel olarak rekabet edebilmesi için gerekli olan işlem hızı anlamına gelir. Ripple, saniyede 1.500 işlemi idare edebilir. Mevcut diğer kripto para birimlerinden daha fazla işlem hızına sahipttir.

Canlı Grafik ve Fiyat için: 1 Ripple fiyatı

4. Litecoin (LTC)

Litecoin 2011 yılında, Google’da eski mühendis olan Charlie Lee tarafından geliştirildikten sonra piyasaya sürülen bu kripto birimi, genel hatları itibarı ile Bitcoin’in özellikleri ile benzerlik gösterir. Bitcoin’den ayrılan kısmı ise işlemleri daha verimli hale getiren daha hızlı blok oluşturma süreleridir. Piyasa değeri yaklaşık 4 milyar $’ı bulan Litecoin, , farklı bir algoritma olan “scrypt” algoritmasını kullanmaktadır. Özetle, hızlı işlem süreleri ve geniş depolama olanakları olarak pek çok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir.

Litecon’in öne çıkan özellikleri şunlardır;

 • İşleme hızı. Litecoin, işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler . Aslında Litecoin, işlemleri yaklaşık 2,5 dakikada işler. Bitcoin işlemesi 10 dakikaya kadar sürebilir.
 • Daha büyük para arzı. Litecoin, 21 milyon Bitcoin’e kıyasla toplamda 84 milyon Litecoin’e sahip.
 • Daha az karmaşık algoritmalar. Bitcoin ile karşılaştırıldığında Litecoin, kırılması daha kolay algoritmalara sahiptir. Bu, madencilik işlemlerinin çözülmesini kolaylaştırabilir ve madencilerin bunları çözmek için Bitcoin’de olduğu kadar ekipmana da ihtiyacı olmayacak.

Canlı Grafik ve Fiyat için: 1 Litecoin fiyatı

5. Basic Attention Token

Basic Attention Token, Ethereum blokzinciri üzerinde yaratılmıştır. Açık kaynak kodlu, Brave ekibi tarafından reklamverenleri yayıncılar ve kullanıcıları merkeze bağlı olmadan birbirine bağlamak amacıyla oluşturulan dijital reklam token’ıdır. Kullanıcıları, yayıncıları ve reklamverenleri ödüllendirmektedir. Kullanıcılara, reklamlara ilgi gösterdikleri için ödeme yapılmaktadır. 584 milyon $ piyasa değerine sahiptir.

Sonuç olarak, artık günümüzde birden fazla popüler kripto para var. Az çok popüler olan kripto paraları sizlere detaylı olarak tanıtmış olduk. Öncelikle yeni başlayanlara rehber niteliğinde olacak kılavuzumuz kripto paralar hakkında temel bilgiler verecektir. Yazımızdan sonra al sat yapabileceğiniz kripto paraları kolaylıkla seçebileceksiniz. Bu listemize bakarak yapacağınız kripto para işlemlerinde hangi özelliklerin size uygun olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Mesela akıllı sözleşmeler sizin için yararlı olur mu? Öyleyse, Ethereum kullanmak isteyebilirsiniz. Süper hızlı işlem için ise Ripple’ı seçebilirsiniz.,

Canlı Grafik ve Fiyat için: 1 Basic Attention Token fiyatı

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!