NFT
featured

Yeni Başlayanlar için 3 Kripto Yatırım Stratejisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralara yatırım yapmak ilk aşamada göz korkutabilir. Pek çok farklı token, borsa ve yatırım aracı mevcut olduğundan, yeni başlayanlara biraz fazla gelebilir. 

Ancak stratejiler konusunda borsa tarafından sunulan araçları kullanarak kripto para yatırımlarınızı kolaylaştırmak mümkün. 

1) Satın almayı beklerken birikim hesabından yararlanın 

Bugünlerde çoğu borsa, desteklenen kripto paraları yatırabileceğiniz ve varlıklarınızı bu hesapta tutarak getiri elde edebileceğiniz bir Birikim Hesabı sunuyor. 

Mesela diyelim ki Bitcoin satın almak istiyorsunuz ve aklınızda bir hedef fiyat var. İtibari paralarınızı (USD ve EUR gibi) düşük faizle bankada tutmak yerine (ABD’de banka mevduat faiz oranları ortalama 0,03% ve AB’de daha da düşük olabilir), paranızı USDT’ye (USD’ye sabitlenmiş Tether isimli bir kripto para) çevirebilir, yüzde 6,5 YGO ile (oranlar zaman içinde değişebilir)

Bu şekilde 10.000 USDT yatırarak günde yaklaşık 1,7 USDT biriktirebilirsiniz. Bu şekilde, hedef fiyatınızı beklerken her gün fazladan ~1,7 USDT kazanabilirsiniz. Böylece BTC satın almak için de daha fazla USDT’niz olur. 

Daha sonra Bitcoin’inizi (BTC) satın aldıktan sonra, aynı şeyi BTC yatırarak da yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, BTC’nin satacağınız fiyata ulaşmasını beklerken BTC’nizden getiri elde etmek.

BTC’nin getiri oranı daha düşük olsa da, getiri olarak elde edilen BTC’nin değerinin de piyasaya göre düşüp artacağını unutmamak gerek. Ayrıca, getirilerinizi otomatik olarak birikim hesabına geri aktaran ve bileşik faiz kazanmanızı sağlayan ‘Otomatik Transfer’ işlevini de etkinleştirebilirsiniz! 

Bu stratejiyi kullanarak hedef alış veya satış fiyatlarınızı beklerken getiri elde ederek ekstra token elde edebilirsiniz. 

2. Grid Trading 

BTC/USDT, ETH/USDT, XRP/USDT ve daha birçok kripto para paritesinde yaptığınız alım-satımlarında parametre ayarlamanıza olanak tanıyan bir bot ticaret özelliğidir. 

Üst (en yüksek alış fiyatı) ve alt (en düşük alış fiyatı) limitleri belirleyerek, bota gridlere göre kripto para satın almasını söyleyecektir. 

Her bir grid, kripto paranın bir fiyat aralığıdır.  

Örneğin: 

A kripto para birimi, mevcut fiyat = 1.000$ 

Üst Limit: 1.500$ 

Alt Limit: 800$ 

Grid Sayısı: 10 

Bu, her bir gridde fiyat aralığının 70$ [(1.500$-800$)/10] olduğu anlamına gelir.  

A kripto para birimi, 930$ seviyesine ulaşırsa, bir satın alma emri yürütülür. Bu satın alma emri işlem gördükten sonra, az miktarda A kripto para birimine sahip olursunuz.  

Fiyat 1.070$ seviyesine yükseldiğinde, bir satış emri gerçekleştirilir ve bu gride göre yüzde 7 kar elde etmiş olursunuz.  

Tersine, fiyat düşerse, bot her grid noktasında satın almaya devam eder, satın alma işlemlerinizi Dolar Maliyet Ortalamasında tutar. Ancak, 800$ Alt Limitinin altına düştüğünde alım emri girilmez. 

Botu istediğiniz zaman kapatabilir, kar alabilir veya zararınızı gerçekleştirebilirsiniz; botu kapattıktan sonra 2 seçeneğiniz var. 

  1. Kapat ve sat – Bu, kripto para birimini en iyi mevcut piyasa fiyatından satarak size tekrar USDT getirir. 
  2. Yalnızca kapat – Bu, kazançlarınızı veya kayıplarınızı gerçekleştirmek için daha iyi bir fiyat beklemek istemeniz durumunda, bot aracılığıyla satın aldığınız kripto paraları tutmanıza olanak tanır. 

Grid trading, alım-satım yapmak için zamanı olmayan ve işlemlerinden duygusal yönü elemek isteyen insanlar için avantajlı bir seçenektir.

3. Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Alım-Satım 

Söz konusu kripto para ticareti olduğunda, düşüşlerin veya zirvelerin ne zaman yaklaştığını kestirmek zor olduğundan işler çok da kolay olmayabiliyor. 

Dolar Maliyet Ortalamasını benimseyerek, dilediğiniz kripto para birimini farklı fiyat noktalarında satın alabilir ve ideal olarak, düşüş eğiliminde olan bir piyasada seçtiğiniz kripto para birimini biriktirebilirsiniz. Bununla birlikte, yükselen bir piyasada, bu strateji çok da uygun olmayabilir çünkü seçtiğiniz kripto para biriminin ortalama satın alma fiyatı yükselmiş olacaktır. 

Öte yandan, seçtiğiniz kripto para birimini en düşük noktasına yakın bir seviyeden satın aldıysanız, toplu alım stratejisini benimsemek veriminizi artırabilir. Bununla birlikte, bu strateji, düşüş eğilimi sırasında çok erken satın alma riskini de beraberinde getirir ve piyasa tekrar yükselene kadar aldığınız kripto varlıkları elinizde tutmanız gerekebilir. 

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!