featured
yatırımcıların izlemesi gereken unsurlar

Yatırımcıların Bu Hafta İzlemesi Gereken 5 Faktör

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, yeni haftaya 60 bin doların üzerinde başladı. Peki sırada ne var? Bitcoin (BTC), yeni haftaya 60 bin doların üzerinde başladı. Peki sırada ne var?

Borsalarda koronavirüs karışıklığı

Birleşik Krallık’ta karantinanın kaldırılmasıyla birlikte, iş dünyasının liderleri arasındaki duyarlılık da yeniden olumluya döndü. Virüsle mücadele konusunda durum Avrupa’nın diğer büyük oyuncuları Fransa ve Almanya ve ABD’de ise aynı iç açıcılıkta değil.

Bu nedenle borsalar, haftaya genel olarak durgun başladı. Karantinanın ufukta göründüğü Hindistan’da ise borsalar haftayı düşüş ile açtı.

Bitcoin rekora hazırlanıyor

Bitcoin ise haftaya kritik bir eşikte başladı.

Cumartesi günü 60 bin doları geçen BTC/USD paritesi, pazartesi gününü de 60 bin doların üzerinde açtı.

Bitcoin, geçtiğimiz haftayı 60 bin dolar civarında kapatarak tarihin en büyük haftalık kapanışını yapmış oldu.

BTC/USD paritesinin 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: Tradingview

Bitcoin, çeviri yayın saati itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesinden yalnızca 1.000 dolar uzakta ve 61 bin doları hedefliyor. Analistlerin rekor beklentisi ise giderek artıyor.

Binance’in emir defteri, satıcıların 60.500 dolar, 61.500 dolar ve 62 bin dolarda hazır beklediğini gösteriyor. 59 bin, 58 bin ve 57 bin dolarda ise güçlü bir alıcı desteği bulunuyor.

Bitcoin’in büyük alım ve satım seviyeleri arasında sıkışıp kalması, fiyat konsolidasyonunun son evrelerinin klasik bir işaretidir. Bitcoin, şubat ayının son haftasında 58.300 doları gördüğünden beri geçen 50 gündür konsolide oluyor.

Coinbase’in listelenmesi dalgalanmayı tetikleyebilir

BTC fiyatının geçtiğimiz haftaları konsolidasyon ile geçirmesine rağmen, ağ esasları hiçbir değişiklik göstermedi. Bitcoin ağının esasları, BTC’nin mevcut boğa döngüsünün pik noktasına hala yaklaşmadığını gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta sonu gösterge verilerini kapsamlı bir şekilde inceleyen yatırımcı Byzantine General, 60 bin dolarda düşüş beklemek için hiçbir sebep olmadığını söyledi.

Yatırımcı, “Özetle şöyle: Türev piyasası biraz fazla kalabalıklaştı, kurumsal yatırımlar sürüyor, henüz pik nokta görülmedi, ana akım yaygınlaşma da gayet iyi gidiyor ve Coinbase’in ilk halka arzı da dalgalanmayı tetikleyebilir” diye açıkladı.

BTC/USD paritesinin önceki döngülere kıyasla performansı. Kaynak: Ecoinometrics/ Twitter

Bitcoin ile birlikte Ether de yükseldi

Pazartesi gününe yükseliş ile başlayan tek kripto para Bitcoin değil. Altcoin’ler de yükselişe geçerek kripto paraya olan ilginin genel anlamda arttığını yansıttı.

Altcoin piyasasındaki yükseleşe en büyük altcoin Ether (ETH) öncülük ediyor. Ether, pazartesi günü yeni bir rekor kırarak 2.190 dolara yükseldi.

ETH/USD paritesinin 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: Tradingview

Geçtiğimiz hafta yüzde 7 değer kazanan Ether, bu performansıyla Bitcoin’i geride bırakmış oldu.

Son haftanın en iyi performanslarından birini gösteren Binance Coin (BNB) ise yüzde 70 değer kazanarak 600 dolara yaklaştı.

Coinbase’den çıkışlar sürüyor

Zincir üstü izleme kaynağı Glassnode’un verilerine göre, pazar günü Coinbase’den 750 milyon dolar çekildi.

Bu büyük bir alım yapıldığının kesin göstergesi olmasa da, boyutu bakımından önem taşıyor.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’i hem satın almaya hem de bir yatırım olarak benimsemeye devam ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!