XRP Rakibi XLM fiyat konusunda uçuyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

XRP yatırımcıları kan ağlarken XRP’ye en çok zarar veren isimlerden birisi olan Jed McCaleb’in kripto para projesi XLM, yükselişin keyfini çıkartıyor. Stellar Lumens 4 Ocak tarihinde gelen Ukrayna haberi ile yükselişe geçti ve an itibarıyla XRP’nin yaşadığı düşüşün oluşturduğu boşluğu dolduruyor.

Stellar Seçilirken XRP Düşüşüne Hız Kattı

Ukrayna hükümeti tarafından yapılan açıklamada merkez bankası destekli dijital para birimi oluşturmak için Stellar blockchain ağının seçildiği belirtildi. Normalde bu gibi durumlarda tercih edilen XRP ve XRP Ledger ağı olurken kısa süre önce açılan dava kurumları bunun alternatifine itmeye başladı. Ukrayna tarafından yapılan resmi duyuru sonrasında XLM fiyatı tam anlamıyla uçuşa geçti ve %50’ye yakın yükseliş yakaladı.

Stellar fiyatının yükselişine yükseliş kattığı anlarda XRP yatırımcılarına ise iki kötü haber geldi. Bunlardan birisi kripto para sektörünün en büyük yatırım şirketlerinden Grayscale kaynaklı iken diğeri direkt olarak Ripple’ın en büyük yatırımcılarından birisine dayanıyor.

Grayscale ve Tetragon’dan Kötü Haber

Grayscale önde gelen kripto paraların bulunduğu toplu yatırım fonundan XRP’yi çıkardığını açıkladı. Grayscale’in bu duyurusunun üzerinden saatler bile geçmeden bir kötü haber ise Tetragon’dan geldi. 3 milyar dolarlık yatırım şirketi 2019 yılında yaptığı milyonlarca dolarlık Ripple yatırımının resmen iadesini talep etti.

Tetragon, Seri C yatırımına liderlik ettiğini ve o tarihte aldığı hisselerin likit bir şekilde iadesini istedi. Bu bağlamda mahkemeye başvurarak Ripple ödeme yapana kadar şirketin varlıklarının dondurulmasını bile isteyen Tetragon, durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

XRP Fiyatı Dibe İniyor

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,22 dolar desteğine kadar geriledi. Kısa süre önce yeniden 0,25 dolara yükseliş sinyalleri veren XRP, haftaya iki büyük ve kötü haber ile başlayarak eski durumuna geriledi. XRP fiyatı yaşadığı düşüşler sonrasında üçüncülüğü kesin olarak Tether’e kaptırdı. Bunun devamında Litecoin’e de kısa süreliğine yenilen ve toplam piyasa değerine göre beşinci sıraya gerileyen XRP, kötü gidişat devam ederse XLM’nin sırasına kadar düşebilir.

XLM bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 4 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahip. XRP ise yaşadığı düşüş ile piyasa değerini 10 milyar doların diplerine kadar çekti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!