featured

XRP 1 günde yüzde 35 değer kazandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

XRP, Ripple ve SEC davasının olumlu sonuçlanacağı umuduyla Bitcoin ve dolar karşısında ralli başlattı.

XRP fiyatı, San Francisco merkezli blok zincir ödeme şirketi Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasının olumlu sonuçlanacağı umuduyla, Bitcoin (BTC) karşısında keskin bir ralliye başladı. 

Anlaşma söylentileri XRP fiyatını yükseltiyor

XRP/BTC paritesi, 0,00002132 dolar seviyelerinde işlem görürken, 23 Eylül Cuma itibarıyla sadece bir günde yüzde 35 değer kazanarak, son 13 ayın en yüksek seviyesi olan 0,00002877 dolara yükseldi. XRP, aynı zaman diliminde dolar karşısında da yüzde 42 değer kazandı.

XRP’de yaşanan büyük fiyat artışı, 12 Eylül tarihinde SEC ve Ripple’ın, kripto şirketinin XRP satışları nedeniyle menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandığı ve devam etmekte olan davada karar duruşması için dilekçe vermelerinin ardından meydana geldi.

Başka bir deyişle, Ripple ve SEC, mahkemenin 2022 yılının aralık ayına kadar, blokzincir şirketi Ripple’ın yasa dışı bir şekilde para kazanıp kazanmadığıyla ilgili bir karara varmasını isteme konusunda hemfikir oldular. 

Ripple’ın karar duruşması başvurusunun ardından  davanın olumlu yönde sonuçlanacağı ve Ripple’ın kazanacağı umudunun artmasıyla birlikte, XPR fiyatı, Bitcoin karşısında yaklaşık yüzde 75, dolar karşısında ise yüzde 60 değer kazandı. 

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un 22 Eylül tarihinde Fox Business’a çıkmasıyla ve aynı şey ima etmesiyle birlikte, XRP alımları hızla artmaya devam etti. 

Garlinghouse, şöyle belirtti:

“İnsanlar SEC’nin gerçekten abarttığını ve bir sonuca ulaşmak için yasalara tam bağlılık göstermediğinin farkına vardı […] SEC bir bakıma yolunu şaşırdı.” 

Büyük yatırımcılar 2020’den beri satın alıyor

Zengin yatırımcıların geçtiğimiz mayıs ayından bu yana XRP biriktirmesi, XRP’nin fiyat artışlarında önemli bir rol aynadı. 

Sentiment tarafından yayımlanan verilere göre, köpekbalığı ve balina olarak bilinen ve 1 milyon ila 10 milyon arasında XRP token’ına sahip olan oluşumların oranı, 30 Aralık 2020’de yüzde 5,43 iken, 23 Eylül 2022’de ise bu yüzde 6,35’e yükseldi. Sentiment, ayrıca şu açıklamalarda bulundu: 

“1 milyon ila 10 milyon XRP token’ına sahip aktif köpek balığı ve balina adresleri, 2020 yılının sonlarından bu yana XRP biriktiriyor. “

Diğer yandan, bu süreçte 10 milyondan fazla XRP token’ına sahip oluşumların oranı ise tüm zamanların en düşük oranı olan yüzde 70,75’e düştü.

İleriki süreçte ne var?

Görünüşe göre yatırımcılar, SEC ve Ripple davası öncesi “söylentiyi satın almayı” tercih ediyor. Öte yandan bu durumun “haberi sat” olayına dönüşüp dönüşmeyeceğini zaman içinde görecek olmamızla birlikte, XRP’nin teknik göstergeleri muhtemel bir düzeltmeye işaret ediyor. 

XRP, özellikle de Bitcoin ve dolar karşısında aşırı yükselmiş durumda. 

XRP/BTC paritesinin Göreceli Güç Endeksi (RSI), 23 Eylül Cuma günü genellikle düzeltme veya konsolidasyon süreçlerinin öncesinde görülen bir davranışa imza atarak, aşırı yükseliş sınırı olan 70 puanın üzerine çıkarak 85’e ulaştı. 

XRP/BTC paritesinin grafiğinde de görüldüğü gibi, XRP fiyatı son 13 ayın zirvesinden çoktan yüzde 10’luk bir düzeltme gerçekleştirdi. XRP fiyatı ,şu anda kısa vadedeki destek seviyesinin bulunduğu 0,00002601 dolar test ediyor. XRP, bu destek seviyenin kırılması halinde aşağı yönde ilk olarak yıl sonuna kadar 0,00002079 doları ziyaret edebilir, yani yüzde 20 değer kaybedebilir.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, aylardır seyrettiği alçalan üçgenin direncine gelen XRP,  dolar karşısında da sert bir düzeltme riski ile karşı karşıya.

XRP’nin trend çizgisi direncinden uzun süreli bir geri çekilme yaşaması halinde, bir sonraki hedef olarak yatay trend çizgisi desteğini test edebilir. 0,31 dolarda bulunan bu destek, XRP/USD paritesi için şu anki fiyatından yüzde 40’lık bir değer kaybı anlamına geliyor.

Kaynak: Cointelegraph

İçeriklerimiz hepsi otomatik bot ve manuel paylaşım ile aktarım sağlanır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi ve öneri değildir., Kripto sektöründe alacağınız karar ve sorumluluk tamamen kullanıcıların kendisine aittir., Kripto ve finans söktürünün büyük bir risk olduğunu sakın unutmayınız bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Sektörü araştırmanızı tavsiye ederiz. Proje yatırımlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!