NFT
featured

VeChain Ağ Güncellemesini Tamamladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tedarik zinciri takip ağı VeChain, mutabakat mekanizmasını zincirdeki blokları doğrulamak için “dünyanın en yeşil yöntemi” olduğunu iddia ettiği bir mekanizmaya güncelledi.

VeChain, 16 Kasım’da VeChainThor mainnet’ini Yetki İspatı (PoA) 2.0 SURFACE mutabakat algoritmasının ilk aşamasına güncelleyerek, altı yıllık tarihinde önemli bir başarıya imza attı.

2015’te başlatılan VeChain, bir tedarik zinciri takip sistemidir ve fiziksel takibi blockhain kaydıyla birleştirir.

PoA ve Hisse İspatı (PoS), ağ mutabakatına ulaşmak için madencilik gerektirmediklerinden dolayı İş İspatı’ndan (PoW) farklılık gösteriyorlar. PoA, kullanıcıların kimliklerini doğrulayarak, PoS ise ağa stake edilen coin’ler ile mutabakata ulaşıyor.

VeChain Ağı

VeChain ağı, yalnızca 101 düğüm ile çalışıyor. Az sayıda düğüm merkeziyetsizliği azaltsa da, ağın hızı ve güvenilirliğini artırıyor. Bu da ticari ve endüstriyel uygulamalar tarafından tercih ediliyor. Karşılaştırmak gerekirse, Bitcoin’in mevcut durumda 13.244 düğümü, Ethereum’un ise 2.701 düğümü bulunuyor.

PoA’nın bir diğer avantajı da daha az enerjiye ihtiyaç duyması ve çok düşük miktarda karbon emisyonuna sahip olmasıdır. VeChain, yeni güncellemeyle “dünyanın en yeşil mutabakat mekanizmasının kitlesel yaygınlığı sağlayacağını” düşünüyor.

Güncelleme, resmi duyuruya göre üç büyük unsurdan oluşuyor. Bunlardan biri olan doğrulanabilir rastgele işlev (VRF), düğümleri blok üretmeleri veya işlemleri doğrulamaları için güvenli ve rastgele bir şekilde atayarak ağı yolsuzluğa karşı koruyor.

İkinci olarak ise ağın çatallanma ihtimalini önemli ölçüde azaltan topluluk güdümlü blok üretim süreci başlatıldı. Çatallanma gecikmelere sebep olabilir ve ağ çıktılarını yavaşlatabilir.

Üçüncü önemli güncelleme ise pasif blok tamamlama doğrulama sürecidir. Bu süreç, ağdaki tüm düğümler senkronize olmasa dahi yeni blokların tamamlanmasına yardımcı olur.

PoA 2.0 SURFACE güncellemesi, VeChainThor mainnet’inin ölçeklenebilirliği, güvenliği ve çıktısını iyileştirmeyi hedefliyor.

Binance ve Crypto.com gibi birçok borsa, geçtiğimiz 24 saatte yüzde 10 civarı değer kaybeden VeChain’in (VET) hard fork’unu destekledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!