NFT
featured

Ünlü Yatırımcı Saylor: Türkiye ekonomisi için çare Bitcoin dedi

service Dinle
Sesli Dinle
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in en büyük kurumsal yatırımcılarından biri olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, liradaki değer kaybının çaresinin Bitcoin olduğunu düşünüyor.

Bitcoin’in (BTC) enflasyona ve para birimlerinin değer kaybına karşı sağladığı koruma, geçtiğimiz yıl patlak veren koronavirüs salgınına devletlerin verdiği tepki nedeniyle, kripto piyasasının gündeminde yer alıyor. Salgının ekonomik sonuçlarıyla mücadele etmek için para basma faaliyetlerinin hızlanması, çoğu ülkede enflasyonun tırmanışa geçmesine ve para birimlerinin değer kaybetmesine yol açtı.

Para birimi son yıllarda ciddi ölçüde değer kaybeden bir ülke de Türkiye. Son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun bugün aldığı 200 baz puan faiz indirimi, USD/TRY paritesinin 9,27’den 9,45’e fırlamasıyla sonuçlandı.

Türk lirasının değer kaybı, kripto para piyasasının da dikkatini çekti. Bitcoin’in en büyük kurumsal yatırımcılarından biri olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, liradaki değer kaybının çaresinin Bitcoin olduğunu düşünüyor.

Zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant’ın analistlerinden Jan Wuestenfeld, 21 Ekim tarihli Twitter gönderisinde Türk lirasının geçtiğimiz yıllardaki değer kaybına dikkat çekti. Wuestenfeld tarafından başlatılan grafiğe göre lira, dolara karşı geçtiğimiz yıl yüzde 15,18, 2013 yılından beri ise yüzde 80’den fazla değer kaybetti.

Wuestenfeld’in gönderisini yorumlayan Michael Saylor, şöyle belirtti:

“Bitcoin, Türkiye için umuttur.”

Avalanche’in (AVAX) geliştiricisi Ava Labs’in kurucu ortaklarından Emin Gün Sürer, kripto paraların Türkiye’ye büyük fayda sağlayabileceğini, fakat bu faydayı sağlayabilecek tek kripto paranın Bitcoin olmadığını ileri sürdü.  Tüm kripto paraların mevcut durumda dolar cinsinden fiyatlandırıldığına dikkat çeken Sirer, bu nedenle Dogecoin gibi unutulmaya yüz tutmuş kripto paraları dahi satın alarak, istenen korumanın sağlanabileceğini iddia etti.

2011 yılından beri her yıl ortalama yüzde 891 getiri sağlayan Bitcoin, geçtiğimiz gün 67 bin doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC, haber yayın saati itibarıyla 63.137 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!