featured

Ukrayna, Sanal Varlık Tasarısını Güncelledi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözden geçirilmiş fatura, borsaların devlet izni almasını, sahipliklerini ifşa etmesini ve zorunlu KYC prosedürlerini uygulamasını gerektiriyor. Belge, Kiev’deki düzenleyiciler tarafından eleştirildi, ancak hükümet yasanın parlamentonun yaz tatilinden önce geçmesini istiyor.

Kanun Tasarısı Ülkedeki Kripto Para Birimleri İçin Düzenlemeler Öneriyor

Ukraynalı milletvekilleri, ülkenin genişleyen kripto alanını düzenlemek için tasarlanan yasa tasarısını revize etti. Milletvekilleri, Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada’da ilk okumada oylandığı Aralık ayından bu yana bir dizi değişiklik yaptı. Belgenin en son versiyonu, kabul edilmesini tavsiye eden meclis Dijital Dönüşüm Komitesi tarafından bu hafta yayınlandı.

Forklog’un bildirdiğine göre, yasa tasarısı sanal bir varlığı değeri olan ve bir “sivil dolaşım nesnesi” olan “maddi olmayan bir mal” olarak tanıyor. Sanal varlıklar, “diğer medeni haklar nesnelerini talep etme hakları” da dahil olmak üzere “mülkiyet veya mülkiyet dışı hakları onaylayabilir”. Taslak ayrıca finansal araçlar ile para birimleri tarafından desteklenen sanal varlıklar arasında ayrım yapıyor.

Kilit düzenlemelerden biri kripto para borsaları ve eşanjörleriyle ilgilidir. Yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından yetkilendirilmeleri gerekecektir. Kripto hizmet sağlayıcıları, kara para aklamayı önlemek için sahiplik yapılarını ortaya çıkarmak ve finansal işlemleri izlemek zorunda kalacak. İzinler bir yıl süreyle geçerli olacak. Rus platformlarının Ukrayna’da iş yapmasına izin verilmeyecek.

Bir diğer önemli husus, zorunlu tanımlama ve doğrulama prosedürlerinin getirilmesidir. Müşterini tanı (KYC) sürecinin bir parçası olarak, bireylerin kimliklerini, banka hesaplarını ve elektronik cüzdanları hakkında bilgi vermeleri gerekecektir. Şirketler ayrıca işletme kayıt numaralarını da paylaşmak zorunda kalacaklar. Şu anda müşteri doğrulaması yapmayan ticaret platformları, yasaya uymak için işe alım prosedürlerini güncellemek zorunda kalacak.

Yapılan Güncelleme Ukraynalı Uzmanlar Tarafından Eleştirildi

Yeni mevzuatın yazarları, Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (NSSMC) ve Ukrayna Ulusal Bankası’nı (NBU) yasanın uygulanmasının gözetimi ile görevlendirdi. NSSMC ve NBU temsilcileri taslağı eleştirdiler ve Verkhovna Rada Başkanı Dmytro Razumkov ile yazışmalarda daha fazla revizyon çağrısında bulundular.

Merkez bankası, “Sanal Varlıklar Üzerine” tasarısının, yasal belirsizlik yaratabilecek “önemli boşluklar ve kavramsal hatalar” ile dolu olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda, menkul kıymetler komisyonu, yasanın her bir düzenleyicinin sorumluluklarını açıkça tanımlamadığından ve piyasadaki düzenleyici faaliyetleri koordine edecek hiçbir mekanizmaya sahip olmadığından şikayet etti.

NSSMC ayrıca, benimsenen sanal varlık sınıflandırması ve düzenleyici yaklaşımın en iyi uluslararası uygulamalara ve AB mevzuatına uymadığı konusunda ısrar etti. Ajans, yatırımcıların korunması ve suç önleme ile ilgili metinlerin bulunmamasından endişe duyuyor. NBU, sanal varlıkların Ukrayna’da yasal ödeme aracı olarak tanınmamasına rağmen, yasanın bunların mal ve hizmet alışverişini açıkça yasaklamadığını ve diğer sanal varlıklarla veya ulusal itibari para birimiyle ticareti hiçbir şekilde sınırlamadığını ekledi. Banka, bunun kendi kontrolü dışında paralel bir ödeme sisteminin ortaya çıkmasına yol açabileceğinden korkuyor. Rada’nın hukuk departmanı taslakta daha fazla değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!