featured
tether-usd-coin-farkı

Tether ve USD Coin Farkı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto paraların fiyat dalgalanmalarından korunmak için varlıklarınızı Türk Lirası karşılığında satabilirsiniz. Ancak 7/24 aktif olan bir piyasada, Türk Lirası’nı hareket ettirmek her zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Üstelik, kimi zaman varlıklarınızı Türk Lirası desteklemeyen cüzdanlara veya platformlara taşımaya da ihtiyacınız olabilir.

Krito paraların ağırlıklı olarak Dolar karşılığında alınıp satıldığı küresel piyasalardaki ihtiyacı gözardı etmeyen hizmet sağlayıcıları, Dolar’ı dijitalleştirerek, Amerikan Doları gibi kullanılabilen kripto paralar ürettiler. Stabil Kripto para olarak adlandırılan ve üretilen her bir birim için 1 Amerikan Doları’nın rezerv olarak tutulduğu kripto paralar, Dolar’ın kriptopara ekosistemin de daha yaygın kullanılabilmesine olanak sağladı.

Her ne kadar kullanıcılar tarafından Dolar yerine kullanılabilseler de, stabil kriptoparaların, Amerikan Doları olmadığını hatırlatmakta fayda var. Üreticileri, bu kripto paraların her bir biriminin 1 Amerikan Doları’na eşit olduğunu belirtiyor. Ancak, bu üreticilerin, banka hesapların da tuttukları rezervler kullanıcılar tarafından izlenemiyor. Ancak, stabil kripto para üreticileri belirli aralıklarla şeffaflık raporları yayınlayarak, kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyor.

Tether (USDT) ve USD Coin

Borsalarda alınıp satılabilen Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) Amerika merkezli şirketler tarafından üretilen ve kontrol edilen stabil kripto paralar. Bu kripto paraların özelliklerini karşılaştırdık.

Görsel ve içerik kaynak: BtcTurk

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!