NFT
featured

Tayland, Memecoin, Taraftar Tokenlerini ve NFT’leri Borsalarında Yasakladı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SEC tarafından alınan karara göre, Tayland’da faaliyette olan kripto para borsaları NFT, memecoin, taraftar tokenlarının ticaretini yapamayacak. Kripto paraların bu alanı kesin olarak yasaklandı.

Tayland, Bazı Kripto Para Türlerini Arasında Yeni Kurallar Belirledi

SEC tarafından alınan bu kararla birlikte kripto para piyasalarında yeni kuralların belirleneceği, bunun da ilk adımının bazı kripto varlıklarını yasaklamak olduğu şeklinde yorumlandı. Kaldı ki Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dün yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun kripto para birimi borsalarını yöneten yeni kuralları onayladığını duyurdu. SEC bildiriminin ayrıntılarında şu ifadeler yer aldı:  “Dijital varlık borsalarının ‘aşağıdaki özelliklerden herhangi birine sahip olan kamu hizmeti belirteçleri veya kripto para birimleri ile ilgili hizmetler sunması’ yasaktır”

Ayrıca SEC’in aldığı kararda alınan karar daha da detaylandırıldı:

“ Bir, Meme jetonu: net bir amacı veya özü veya temeli olmayan ve fiyatı sosyal medya trendlerine göre değişen; iki Taraftar belirteci: etkileyicilerin şöhreti tarafından belirtilmiş; üç Değiştirilemez token (NFT)”

Yasak ayrıca “Blockchain işleminde kullanılan ve dijital varlık borsaları veya ilgili kişiler tarafından verilen dijital jetonları” da içeriyor.

Doge ve Shiba Yasaktan Etkilendi

Dünyada en çok tercih edilen memecoin’ler Doge ve Shiba bu durumdan olumsuz etkilendi. SEC’in yaptığı açıklamada özel bir kripto para ismi verilmese de genel tanımlamalardan bunu çıkartmak çok zor değil.

Kripto borsaları ayrıca “kendi borsaları veya ilgili kişiler tarafından çıkarılan dijital jetonların borsada listelenmesi durumunda uygulanacak” bir gereklilik belirlemelidir. Regülatör, beyaz kağıtlarına ve ilgili kurallara uymayan belirteç ihraççılarının belirteçlerinin borsadan silinme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. SEC bildirisine göre, “Bu yeni düzenleyici kılavuz, dijital varlık tüccarlarının çıkarlarının korunmasını geliştirmeyi amaçlıyor” ve şunu ekliyor:

“Borsaların, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde Tebliğ uyarınca listeleme kurallarına uymaları ve revize etmeleri gerekmektedir”

Tayland SEC ayrıca, “Devlet Gazetesinde yayınlandıktan sonra, Bildirim, geriye dönük bir etki olmaksızın 11 Haziran 2021’den itibaren yürürlüğe girmiştir” dedi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!