a
r
r

Takoz (kama) formasyon modeli nedir?

Teknik analizlerde karşılaşılan takoz (kama) modeli nedir? Bu formasyon fiyata nasıl etki eder?

Teknik analizlerde karşılaşılan takoz (kama) modeli nedir? Bu formasyon fiyata nasıl etki eder?

Teknik analizlerde kullanılan, mevcut fiyat trendinde duraklama yaşanacağı sinyalini verecek biçimde yukarı ya da aşağı yönelen, üçgen benzeri modele “kama” ya da “takoz” ismi verilir.

Takoz (ya da kama) modeli gözlendiğinde, genellikle yatırımcıların paritenin yönü konusunda kararsız oldukları anlamı çıkar. 

Ayılar ile boğalar arasındaki mücadelede üstün olan tarafın güç kaybetmeye başladığı, zayıf olanınsa dengeyi yakaladığı düşünülen bu model oluştuğunda, duruma göre trendin devam edeceği veya aksi yönde ilerleneceği sinyalleri alınabilir.

Takoz ya da kama modelleri yukarı ya da aşağı yönüne göre iki temel gruba ayrılır:

Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen kama modeline benzer biçimde alçalan takoz formasyonu da, tersine dönüş ya da genel sürecin devamı işareti olarak yorumlanabilir.

Dip fiyatlardaki düşüş hızı, azalan tepe fiyatlarına kıyasla daha yavaşsa alçalan takoz formasyonu oluşur. Parite, alçalan dip fiyatlarda gözlenen destek trend çizgisi ile düşüş sürecindeki tepe fiyatlarda oluşan direnç trend çizgisi arasında sıkışır.

Destek çizgisinin açısı, direnç çizgisinden daha azdır. Böylece gerileyen destek ile direnç çizgisi arasında alçalan kama meydana gelir. 

“Alçalan kama, boğa piyasası esnasında gerçekleşiyorsa genellikle yükseliş eğilimi devam eder. Ayı piyasası sırasında gözlenen alçalan takoz ise aşağı hareketin tersine döneceği ve yükselişin başlayacağı sinyalini verir.”

Alçalan takoz, yukarı yönlü fiyat trendinin yaşandığı süreçte görülüyorsa, belirli bir süre tepki satışlarının yaşanacağı, daha sonra ise yükselişin gözleneceği yorumu yapılabilir.

Modelin direnç çizgisinin kırılmasıyla birlikte boğa piyasasının sürmesi beklenir. Bir başka deyişle trendin devam edeceği anlaşılır.

Alçalan takozlar düşüş trendinde görüldüğünde ise keskin bir dönüşün yaşanabileceği sinyali alınır. Akabinde yükseliş beklenir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

r
r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.