NFT
featured

Square, Güneş Enerjili Kripto Madenciliğini Destekleyecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin madenciliği üzerinden süren son günlerdeki kavga Square’ın yaptığı yatırımla birlikte bir nebze olsun son bulabilir. Şirket güneş enerjili Bitcoin madenciliği sayesinde daha temiz bir gelecek bırakmayı amaçlıyor.

Ölçeklenebilir Madencilik Projesi

Elon Musk ile başlayan Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerji miktarı, aslında uzun zamandır kripto para piyasasında tartışılan bir olgu olarak karşımıza çıkıyordu. Özellikle Çin Hükümetinin Bitcoin madencilerini zaman içerisinde ülkeden çıkartıp, farklı bir lokasyona sürmeye çalışması da bunun bir örneğiydi. Ancak bu olay Musk tarafından cesurca ortaya atılmadan önce su yüzüne çıkmamıştı. Şimdilerde Jack Dorsey’in başında bulunduğu Square, güneş enerjili ölçeklenebilir madencilik projesi ile kripto sektörünün karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

ABD’li madenciler, Musk’ın eleştirisinin ardından madenciliğin enerji kullanımı konusunda daha fazla şeffaflık vaat ederek Bitcoin Madencilik Konseyi’ni oluşturmak için bir araya gelseler de, Jack Dorsey’s Square, somut eylem açısından öncülük etmeyi planlıyor. Dorsey, kriptoyu alt üst etmek yerine, sürdürülebilir bir madencilik girişimine yatırım tahsisi yaparak Square’in itibarını tehlikeye atıyor.

Projede Blockstream ile Ortak Olacak

Ödeme devi, altyapı geliştirme teknik bilgisini sağlamaktan sorumlu olacak Blockstream ile ortaklaşa güneş enerjisine dayalı bir madencilik tesisine 5 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Proje, nihayetinde, sürdürülebilir bitcoin madenciliğinin ölçekte nasıl başarılabileceğinin altını çizen ve bu tekniklerin daha yaygın bir şekilde benimsenmesinin yolunu açan bir kavram kanıtı sunacak.

Yenilenebilir enerjiyi bitcoin madenciliği sohbetine dahil etmenin yanı sıra Square, kripto para biriminin gelecekte daha yüksek sürdürülebilirlik için nasıl bir hızlandırıcı olabileceğini gösteren projeyi öngörüyor.

Tek başına bu eylem, Musk’ın aldığı daha belirsiz pozisyonla keskin bir tezat oluşturuyor. Bununla birlikte, girişimcinin mevcut donanım üretim bilgisinden yararlanarak kendi yeşil madencilik çözümünü sunarak şapkasını halka atmak istediğine dair spekülasyonlar da arttı.

Square, uzun zamandır kripto para birimlerinin destekçisi olmuştur ve madenciliğe olan bu son ilgi, ödeme sağlayıcısının kendi donanım cüzdan çözümünü tanıtmak gibi diğer emellerini yansıtmaktadır. Son tweetler sırasında Dorsey, şirketin velayet dışı işlevsellik, kullanıcı dostu bir deneyim, güvenilirlik ve minimum kurulum süresi gibi temel özelliklere odaklanmak için bir bitcoin donanım cüzdanı oluşturmak için toplulukla işbirliği yapmayı düşündüğünü vurguladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!