featured
kripto-sozluk

Slippage

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
GBex

Slippage Nedir?

Başlangıçta beklenen fiyat ile gerçek işlem fiyatı arasındaki farka slippage ya da slipaj denir.

Slippage, emrin piyasaya girdiği zaman ile işlemin gerçekleşmesi arasındaki süre zarfında gerçekleşen fiyat hareketleri sonucu, yatırımcıların ilk istediklerinden farklı fiyatta anlaşmak zorunda kalmasıdır.

Tüm piyasalarda gerçekleşebilen slippage, fiyat oynaklığı yüksek olduğundan kripto piyasalarında (özellikle merkeziyetsiz olanlarda) daha sık ve daha büyük gerçekleşir.

Buna ek olarak düşük hacim ve likidite gibi sorunlar da slippage yaşanma ihtimalini artırır.

Örneğin 100 dolardan büyük bir alım emri gerçekleştirmek istiyorsunuz ancak piyasa bu emri istediğiniz fiyattan gerçekleştirmek için gerekli likiditeye sahip değil. Bu yüzden emriniz tamamen dolana kadar 100 doların üstündeki emirleri almak zorundasınız. Bunun sonucunda alımlarınızın ortalama fiyatı yüz doların üzerinde olacak, işte buna slippage diyoruz.

Yani bir piyasa emri oluşturduğunuzda, borsa sizin alımınızı veya satımınızı otomatik olarak emir defterindeki limit emirleriyle eşleştirir. Emir defteri, emirlerinizi en iyi fiyat ile eşleştirecektir ancak istediğiniz fiyatta yeterli hacim olmaması durumunda emir sıralamasında yukarı çıkmaya başlarsınız. Bunun sonucunda beklenmedik fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!