NFT
featured
kripto-sozluk

Blok ödülü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blok ödülü Nedir?

Bitcoin blok ödülü, blokzincir ağında başarıyla işledikleri her blok için kripto para madencilerine ödül olarak verilen yeni Bitcoin’leri tanımlamak için kullanılır.

Her Bitcoin bloğu yaklaşık 1 MB boyutundadır ve Bitcoin işlem bilgilerini saklamak için kullanılır. Örneğin, A kullanıcısı B kullanıcına para gönderdiğinde, bu işlem bilgileri bir blokta saklanır.

Madencilik cihazlarını yeni bloklar bulmak için kullanan madenciler, blok ödülleriyle çabalarından ötürü ödüllendirilmektedir.

Diğer kripto para birimleri madencileri ilgili blokzincirin bloklarıyla ödüllendirmek için benzer bir mekanizmaya sahiptir. Kazanan madenciler, blok ödülü talep etmekteler.

Başlangıçta, her Bitcoin blok ödülü 50 BTC değerindeydi. Şubat 2019 itibariyle, bir blok ödülü 12,5 BTC değerindeydi. Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile ödül 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düştü.

Aynı formülle, ödüller 2140 yılına kadar giderek azalacak.

Blok ödüller olarak azalan Bitcoin’lerle standart bir kripto para birimi ekonomisi prensibi üzerinde çalışırken, 21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkarılana dek zamanla piyasada daha az yeni Bitcoin üretilecektir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!