NFT
featured

Shiba Inu (SHIB) Yükseliş Nedenleri

service Dinle
Sesli Dinle
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dogecoin (DOGE) para birimi, Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimler tarafından destek görürken, Shiba Inu SHIB rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Peki SHIB neden yükseliyor?

Piyasada bir anda Dogecoin klonları ve köpek temalı tokenler oluştu. Benzerinden ayrılıp yükseliş momentumu yakalayan isimse SHIB oldu.

En büyük kripto para birimi Bitcoin, yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, “meme” tabanlı tokenler yükselişlerini sürdürüyor. Üstelik bu yükseliş süreci için ünlü simaların destek vermesine de ihtiyaç duymuyorlar.

Son iki hafta içinde SHIB fiyatı, rekor üstüne rekor kırdı. Şaşkınlığını gizleyemeyen trader’lar, bu yükselişin arkasındaki nedeni araştırıyor.

Piyasadan alınan veriler, 1 Ekim’de 0,0000069 dolardan daha düşük seviyede işlem gören SHIB fiyatının, yaklaşık yüzde 914 artarak 27 Ekim’de 0,000699 dolar ile yeni bir rekor kırdığını ortaya koyuyor. 24 saatlik işlem hacmi yüzde 137 artarak 24,67 milyar dolara çıktı.

Shiba Inu’nun yükselen fiyatının ve işlem hacminin arkasında yatan üç neden var: birden fazla borsada listelenmesi, kendi Shiboshi benzersiz token (NFT) serisini piyasaya sürmesi ve türev borsalardaki SHIB açık pozisyon miktarının artması.

SHIB Erişimi Artıyor

Geçtiğimiz ay SHIB fiyatını yükseltmeye yardımcı olan en büyük faktörlerin başında, birden fazla kripto para borsasında listelenmesi geliyordu. Böylece tokene kullanıcı erişimi hatırı sayılır biçimde arttı.

SHIB ve protokolün LEASH tokenini listeleyen yeni isimler arasında BitKan exchange, AOFEX, StealthEx ve CoinFlex yer alıyor. Change Now ayrıca, LEASH tokeni listelerken “SHIB tokenin DOGE tokeni alt etmesi için kampanya” başlattı.

Kripto para ödeme sağlayıcısı NOWPayments ile kurulan ortaklıkla, SHIB ve LEASH’in ödeme aracı olarak kabul edilmesi, bağış toplanabilmesi ve hatta toplu maaş ödemeleri gibi seçenekler için zemin hazırlandı.

Ayrıca NOWPayments, tüm SHIB işlemlerinden elde ettiği kârın yüzde 3’ünü yakarak deflasyonist bir hamle yaptı.

NFT Serisi – Shiboshi

Shiba Inu fiyatına ivme kazandıran ikinci bir neden ise Shiboshi olarak bilinen NFT serisinin piyasaya sürülmesiydi.

NFT’ler, kripto para ekosisteminin en popüler sektörlerinden biri olmaya devam ediyor ve projelerin topluluk etkileşimini artırmaları için tercih edilen bir yöntem.

Shiboshi serisinde 10.000 adet NFT bulunuyor. Topluluk üyelerine, protokolün LEASH tokenini kullanarak bu NFT’leri satın almaları için 24 saat verildi.

Tüm Shiboshi tokenler basıldı ve OpenSea NFT pazarında listelendi.

Artan Pozisyon Miktarları

SHIB fiyatını artıran üçüncü bir nedense OKEx, FTX ve Huobi dahil olmak üzere birden fazla borsadaki vadeli işlemlerdeki açık pozisyon miktarındaki (OI) artıştı.

SHIB açık pozisyon miktarı, 3 Ekim’de 15,7 milyon dolardan 27 Ekim’de rekor seviye olan 178,95 milyon dolara yükseldi. Bu esnada SHIB’nin fiyatı tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı.

Piyasa analisti Marcel Pechman’a göre, “açık pozisyon miktarı, gerçek fiyat artışı yerine kontrolsüz yükselişe işaret ediyor gibi görünüyor.”

İlginç olan şu ki, “genellikle boğa koşuları sırasında satıcıların pozisyonlarını kapatmaları” beklenir. Ancak bu son yükselişten anlaşılıyor ki böyle bir durum gerçekleşmedi. Yani yatırımcılar ya “daha fazla marj ekleyerek, kısa pozisyon işlemlerini ikiye katladı” ya da “bunlar tamamen finansal riskten korunma (hedge) amacıyla, fiyatı umursamayan piyasa yapıcılardan” oluşuyor.

Pechman şöyle yorumladı:

“Uzun pozisyon sahipleri büyük kâr sağlıyor. Bu yüzden spot satın alımların devam etmesi ve fiyatın yukarı çekilmesi onlar için daha kolay. Görünüşe göre ‘gerçek’ kısa satıcılar yok, sadece piyasa yapıcılar var. Büyük tasfiyeler olsaydı, açık pozisyon miktarı düşecekti.”

VORTECS™ verileri, son fiyat artışından önce 24 Ekim’de SHIB için yükselişe işaret etmişti.

VORTECS™ Skoru piyasa duyarlılığı, işlem hacmi, son fiyat hareketleri ve Twitter etkinliği gibi verilerin birleşiminden elde edilen geçmiş ve mevcut piyasa koşullarının algoritmik bir karşılaştırmasından oluşuyor.

SHIB için VORTECS™ Skoru 23 Ekim’de yükselmeye başladı ve 24 Ekim’de koyu yeşil bölgeye tırmanarak 89’a yükseldi. Bu veri, fiyat yedi saatte yaklaşık yüzde 119 artmadan üç gün önce ortaya çıkmıştı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!