featured
Scalping Nedir nasıl kullanılır

Scalping Nedir? Nasıl yapılır ve kazanç elde edilir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finans piyasalarında uygulanan Scalping nedir? nasıl yapılır? Kripto para piyasalarında Scalping nasıl yapılır?

Scalping kısaca uzman ve yeni başlayan yatırımcılar için gözde bir yöntem olan Scalping, kısa zaman aralıklarında yüklü miktarda alım veya satım yaparak kâr etmeye denir.

Scalping nasıl yapılır

Kısa vadeli yatırım tercihinde bulunanların favori stratejisi olan Scalping, risklerine rağmen yüksek gelir sağlamaya dayalı bir metot olması nedeniyle ilgi görür. Kısa zaman dilimlerinde gerçekleşen çok sayıda alış ve satışlarla küçük kârlar elde etmeye dayalı olması tercih edilmesini kolaylaştırır. 

Scalping stratejisi, genellikle yüksek fiyat dalgalanmalarının (volatilite) görüldüğü işlem çiftlerinde uygulanır. Bu stratejinin en önemli avantajı, çok düşük piyasa riskine sahip olmasıdır. Stop-loss emri oluşturarak herhangi bir yatırımda kayıplar sınırlandırılabilir.

Scalping Yöntemleri

Scalping yöntemlerinin hepsinde ortak amaç aynıdır; çok kısa zaman diliminde genelde küçük kazançlar sağlayıp pozisyon kapatmak ve çok sayıda işlemin sonucunda yüksek getiriye ulaşmaktır.

En çok kullanılan scalping yöntemi ise yatay bir piyasada grafiklerdeki destek veya direnç noktaları kırıldığı anda meydana gelebilecek fiyat hareketlerinde, hareket yönünde pozisyon açıp anlık kazanç sağlamaktır. Genellikle de yüksek hacimli yatırımcıların tercih ettiği bu metodun risk oranı da yüksektir.

Scalping yaparken şu kritik konulara dikkat etmek gereklidir:

  • Scalping disiplin ve kararlılık gerektirir. Grafikleri iyi okumak ve hızlı tepki vermek lazımdır.
  • Kâr ve zarar seviyeleri önceden belirlenmeli, bu sınırlara riayet ederek hareket edilmelidir.
  • Scalping sırasında ortaya çıkacak çok sayıda işlem ve komisyon maliyeti hakkında önceden bilgi sahibi olmak fayda sağlar.
  • Piyasanın yapı taşını oluşturan terimlere aşinalık gerekir.
  • Günlük finansal analizleri ve gelişmeler canlı olarak yakından takip edilmelidir. 

Scalping metodunu kullanacak yatırımcıların rüştünü ispat etmiş indikatörler kullanmaları ve doğru bir çıkış stratejisi izlemeleri gerekir. Aksi takdirde elde edilmesi için yoğun çaba sarf edilen birçok küçük kazanç da risk altına girer.

Scalping yönteminin eksileri neler

Bu stratejinin dezavantajlarından biri de diğer metotlara oranla yüksek seviyelerde işlem hacmine sahip olmasıdır. İşlem başına oluşan komisyon ücreti nedeniyle Scalping beraberinde yüksek maliyet getirecektir.

Scalping ile tatmin edici seviyede kâr elde etmek için yüksek hacimlerde alım/satım gerçekleştirmek gerekir. Günde onlarca ya da yüzlerce alım/satım sürecinin gerçekleşmesi nedeniyle Scalping çok zaman alabilen ve yüksek düzeyde konsantrasyon gerektiren bir yöntemdir.

Scalping kısa vadede kazanç hedefleyen ve uzun süre piyasaya maruz kalmak istemeyenler için uygun bir metot. Bu yöntem ile başarılı olabilmek için ihtiyaç duyulan kriterleri doğru ve disiplinli biçimde uygulayan yatırımcılar günün sonunda kâr elde edebilirler.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!