featured

Savaş korkusuyla Bitcoin fiyatı 36.400 doları gördü

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna hamlesinin ardından Rus rublesi dolar karşısında 6 yılın en düşük seviyelerine inerken Bitcoin 36.400 dolara düştü.

Bitcoin (BTC) fiyatındaki düşüş, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı hamlesinin ardından 22 Şubat itibarıyla daha da derinleşti.

Bitcoin BTC Fiyatı

Bitcoin fiyatı dalgalanırken altın kurtarmaya geliyor

Piyasa verilerine göre, BTC/USD paritesi Bitstamp’ta 36.400 dolara indi ve 3 Şubat tarihinden bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki ihtilafın durumu hakkında yaklaşık bir saatlik konuşma yaptığında fiyatlar oynaklık göstermişti. Putin, ülkenin doğusundaki iki ayrı cumhuriyeti tanıdığını ve ardından Rus birliklerine resmi olarak Ukrayna topraklarına girme emri verdiğini belirtti.

Sonuç olarak hisse senetleri ve risk varlıklar değer kaybetti. Rus şirketlerine ait hisseler, tahmin edilebileceği gibi sert düştü.

Rus rublesi de dolar karşısında değer kaybetti. Dolar başına 80 olan Rus rublesi değeri, 2016 yılında 85,6 olan dip seviyenin de altına indi. Günün ilerleyen saatlerinde Batı’dan yaptırım haberleri geldi ve zarar körüklendi.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından kazanan tek isim, Bitcoin’den daha güvenli liman olarak görülen altın oldu.

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz, “Bitcoin, jeopolitik krizlerde güvenli liman olamayacak gibi görünüyor” dedi.

“Dijital altın (Bitcoin) 37.000 doların altına düşerken altın, ons başına 1.900 doların üzerine çıktı. Dijital ve analog altın arasındaki korelasyon artık negatif. Ukrayna’da yaşananlar, dijital altının güvenli liman olduğu görüşünü desteklemiyor.”

Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon

Yılbaşından bu yana XAU/USD paritesi, bu yazı hazırlanırken yüzde 6’nın üzerinde yükselmiş durumdayken BTC/USD paritesi yüzde 23 düştü.

Ünlü kripto yazarı Michaël van de Poppe, “Hisse senetleri ve Bitcoin gibi riskli varlıklar zor zamanlar geçirirken, ağır belirsizliklerin olduğu ve yukarı çıkmakta zorlandığı zamanlarda altının gerçekten iyi durumda olduğunu görmek harika” ifadesini kullandı.

Zschaepitz, altına dayalı borsa yatırım fonlarına (ETF) yapılan yatırımların şubat ayı boyunca arttığını sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!