featured

Rusya’nın Dijital Bankasını Ülkedeki Düzenlemeler Düşündürüyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tinkoff, yapmak kripto paralarla ilgili yapmak istediği hizmet konusunda düzenleyicilerin politikaları düşündürüyor. Banka yetkilileri vermek istedikleri hizmet için katı merkez bankası politikalarının yollarına çıkmalarını istemiyor.

Kripto Paralar Konusunda Hizmet Vermeyi Hedefliyoruz

Tinkoff’un CEO’su Oliver Hughes, bankanın müşterilerine kripto konusunda hizmet vermeyi hedeflediğini ancak ülkede bu alana karşı katı tutumun olduğunu söyledi. Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, müşteriler tarafından dijital varlıklara yönelik artan bir talep olduğunu kabul etti.

Ülkede kripto paraları düzenleyen kurum olan merkez bankasının dijital varlıkların kara para aklama işlemlerinde kullanıldığını düşünmesi verilmesi planlanan hizmeti aksatıyor. Şu an izlenen politika bankanın kripto konusunda çıkarları ile örtüşmüyor. Fakat banka CEO’su ilerleyen dönemlerde bu konuda bir iyileşme yapılmasını öngörüyor. Hughes merkez bankasının politikaları hakkında,  “Umarım zamanla bu gelişecek ve merkez bankasının amaçlarına ulaşabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Kripto Oynaklığı ve Kara Para Aklama Büyük Sorun

Rusya’da kripto konusunda bu tür politika izlenmesinin temel neden olarak bu varlıkların oynak piyasasının olması ve kara para aklama konusunda kullanılabilirliğe yatkın olması gösteriliyor.  Bankanın CEO’su Hughes, amacın, yatırımcıları korumalarını ve kara para aklama sorunlarıyla uğraşmamalarını sağlarken kripto ürünlerini düzgün bir şekilde sunmak olduğunu söyledi.

Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre Tinkoff, Rusya’nın yalnızca devlete ait bankası Sberbank ve VTB’nin ardından üçüncü büyük bankası. Özel yatırımcıların döviz, tahvil ve hisse senedi gibi ürünlere yatırım yapmalarını sağlayan “Tinkoff Investments” hizmetiyle bankanın popülaritesi arttı. Şubat ayında banka ayrıca Rusya’da kripto para biriminin yasal statüsünün belirsiz olduğunu ve kripto para ticaretini başlatmasını engellediğini belirtti.

Açıklama, ülkenin düzenleyici organının önceki ay dijital finansal varlıklarla ilgili bir kripto para yasasını geçirmesinin ardından yapıldı. Bununla birlikte, DFA bir ödeme aracı olarak kripto varlıkları kullanmayı yasaklamış olsa da, yerel düzenleyiciler yasağı geçici olarak kaldırmanın yollarını arıyorlar.

Rusya, dijital rubleyi piyasaya sürmeyi planladığı için, Rusya’nın dijital varlıklar konusundaki duruşu CBDC’leri etkilemiyor. Bu, geleneksel ruble fiat / para biriminin kullanıldığı şekilde ödeme yapmak için kullanılabilir.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!