NFT
featured

ProShares Bitcoin ETF, ilk gününde rekor işlem hacmi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ProShares Bitcoin Strategy borsa yatırım fonu, bir ETF‘nin ilk işlem gününde şimdiye kadar gördüğü en yüksek hacmi yaşamış oldu. Bitcoin ETF’nin işlem hacmi, kapanış zili çaldığında 1 milyar doları çoktan geçti.

ProShare’in Bitcoin vadeli işlemler tabanlı ETF’si, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) 40,88 dolar açılış fiyatıyla listelendi.

İlginizi çekebilir: ETF Neden Önemli, Bitcoin ETF’si Nedir?

Piyasa verilerine göre BITO, günü 41,94 dolarda kapattı. 24,313 milyon hisse senedinin el değiştirdiği ilk günde, hacim de 1 milyar doları geçmiş oldu.

BITO’nun ilk günkü performansını yorumlayan Bloomberg Kıdemli ETF Analisti Eric Balchunas, ProShares ETF’nin “doğal” veya “tabandan gelen halkın gösterdiği” ilgi bakımından en büyük ilgiyi gördüğünü açıkladı.

Balchunas, Blackrock US Carbon Transition Readiness ETF’nin (LCTU) nisan ayında piyasaya sürüldüğünde ulaştığı hacmin arkasında “önceden planlanan tek bir dev yatırımcı” olması nedeniyle “doğal olmadığını” ileri sürdü. LCTU’nun günlük hacmi, ilk işlem gününden sonraki günlerde 2-6 milyon dolar aralığına geriledi.

BITO’ya iddiaya göre ilk işlem gününde 570 milyon dolar sermaye aktarıldı. Bu durum, ProShares ETF’nin piyasada türünün ilk örneği olan ve tek bir emtiayı baz alan ETF’ler arasında, kendisini ilk yılında en fazla yatırım alan ETF’ler arasına konumlandırabileceği anlamına geliyor.

FactSet verilerine göre bu türden ETF’lere, 3 milyar dolarlık yıllık yatırım ile altın ve 1,7 milyar dolar ile gümüş öncülük ediyor. Emtialar dışında ise ilk yıl en fazla yatırım alan ETF, 5,351 milyar dolar ile Invesco QQQ Trust.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!