NFT
featured
stake-etmek-

Proof-Of-Stake Nedir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Proof-of-stake, token sahibi ağ katılımcılarının blok oluşturma ve doğrulama hakkı elde ettikleri konsensüs algoritmasıdır. Proof-of-stake (PoS) algoritmasında ödül kazanmak isteyen kişiler mutlaka elinde o ağın token’ından bulundurmalı.

Proof-of-stake algoritmasında kullanıcılar harcamayacaklarına söz verdikleri miktar kadar gelir elde ediyor ve böylece pasif gelir sağlanmış oluyor. Bununla birlikte stake ödül oranları farklılık gösterebiliyor. Mesela bir yıllık stake ödül oranı %20 olan bir PoS algoritmasında 100 token sahibi olan kişi 1 yıl sonunda 120 token’a sahip olmuş oluyor.

Bu noktada staking’in yüksek volatiliteli fiyatlardan doğrudan etkilendiğini belirtmekte fayda var. Bilindiği gibi kripto para piyasası oldukça volatil bir piyasa ve fiyatlarda ani inişlerle çıkışlar olabiliyor.

Stake edilen coin’ler de hiçbir şekilde kullanılamadığı ve herhangi bir şekilde alınıp satılamadığı için fiyat hareketlerine direk maruz kalıyorlar. Dolayısıyla coin’in artması durumunda nasıl kazanç sağlanıyorsa coin’in değerinin düşmesi halinde de kayıplar yaşanabiliyor.

Bunlara ek olarak proof-of-stake algoritmasının yanı sıra kripto para ekosisteminde bir de Bitcoin’in de kullandığı proof-of-work (PoW) algoritması bulunuyor. Aslında PoS’un PoW’a göre farklı ve zaman zaman avantajlı olduğu pek çok nokta var.

Öncelikle PoW’da blok doğrulaması yapabilmek için madencilik gerekiyor, PoS’ta ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi blok doğrulama işlemleri staking ile yapılıyor. Madenciliğin yapılabilmesi için proof-of-work’te pahalı cihazlara ihtiyaç varken proof-of-stake’de böyle harcama yapmaya gerek kalmıyor

Öte yandan PoW algoritmasında kullanıcılar makinelere ve yüksek elektrik ücretlerine yatırım yaparken, PoS’ta coin’e yatırım yapılmış oluyor. Ayrıca PoS, PoW’a göre çok daha ölçeklenebilir bir algoritma olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanı sıra PoS’ta tüm stake edenler ödül kazanmak istedikleri için güvenlik endişesi en alt düzeyde oluyor. Bir de PoS’ta herhangi bir tecrübesi olmayan kişiler bile kolaylıkla staking yapabiliyor. Ancak PoW’da madencilik yapabilmek için belirli bir tecrübeye ve bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!