featured
primexbt_new_1

PrimeXBT Baş Analisti Kim Chua: İki dikkat çeken ölçüm, Bitcoin Boğa rallisinin henüz bitmediğini gösteriyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sert bir geri çekilme ve sonrasında Bitcoin piyasasının düşük hacimle geçirdiği zaman dilimi, birçok trader’ın boğa piyasasının sona erdiği ve ayı piyasasına girildiği konusunda endişelenmesine neden oldu.

Son dönemdeki kısa vadeli fiyat hareketleri düşüş eğilimi gösterirken, Bitcoin’in önceki boğa rallilerinde de kararlı sonuçlar veren iki veri, mevcut boğa piyasasının bitmediğine dair önemli işaretlere sahip.

Bu önemli iki veri, Madencilik Komisyonu Ödül Programı ve Tarihsek ROI Döngüsü olarak gösteriliyor.

Madencilik Komisyon Ödül Oranı, boğa piyasasının bitmediğini öne sürüyor

Her Bitcoin yarılanmasından sonra blok ödülleri azalır ve böylece tüm ağ gelirinin bir oranı olarak ödül olarak verilen madencilik komisyon miktarı artar. Bitcoin madencilik ücreti ödül oranı çizelge modelini analiz etmek, yarılanma döngüsünün hangi aşamasında olduğumuzu belirlememize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki şemadan, oranın genellikle her biri daha yüksek bir zirve oluşturan 4 benzersiz sıçramada arttığını görebiliriz. Bitcoin döngüsünün fiyatı, ücret/ödül oranındaki 4. patlama ile aynı zamana denk geliyor ve ardından Bitcoin ayı piyasasına girerken keskin bir şekilde düşüyor. Mevcut yarılanma (halving) döngüsü sadece 2 birbirine benzeyen zirve gördü, bu da diğer 2 zirvenin henüz oluşmadığı ve Bitcoin, ayı piyasasına girmeden önce potansiyel olarak ücret ödül oranında 2 patlama daha görebileceğimiz anlamına geliyor. Bu, madencilik ödül oranındaki son 2 yüksek sıçramayı henüz görmediğimiz için BTC mevcut boğa piyasasının bitmediği şeklinde yorumlanabilir.

Bu sıra dışı gösterge, BTC madenciliği ile ilgili mevcut durumu işaret ettiğinden mantıklı bir açıklamaya olarak kabul edilebilir.

Mevcut madencilik ücreti ödül oranı, Çin yasaklarından dolayı göç etmek zorunda kalan büyük madencilerin faaliyetlerini durdurmalarından dolayı hash oranındaki büyük düşüş nedeniyle geriledi. Kulağa düşüş gibi gelse de, ücret ödül oranındaki bu gerileme, 2017 boğa döngüsünde de tanık olunan dalgalanmaların bir parçası gibi görünüyor.

2017 döngüsünde, ücret ödül oranı her sıçramada sert bir şekilde düştü, ancak bir sonraki yükselişte tamamen toparlanıp daha yükseğe çıktı. Bu nedenle, Çin madencilik göçü, ilk defa yaşanan bir olay gibi görünse de, etkisi istatistiksel olarak normal değil. Önceki boğa döngülerinde de benzer düşüşlere tanık olundu ancak kısa süre sonra toparlanma yaşandı.

Mevcut durumumuz için, daha fazla madencinin yerini değiştirip makinelerini çalıştırmaya başladıkça hash gücü ve ücret ödül oranındaki düşüş de kesinlikle düzelecek ve uzmanların tahminine göre bu yaklaşık 6 ay sürecek. Bu nedenle mevcut durgunluk geçici gibi duruyor ve bahsedildiği gibi Bitcoin hash gücü iyileşmekte ve bu yılın sonunda olduğu yere geri dönecek (uzmanlara göre geçişi tamamlamak için madencilerin 6 aya ihtiyacı olduğunu varsayarsak). Bu tahmin edilen zaman, ücret ödül oranındaki son 2 patlamanın gerçekleşmeye başlayacağı zaman olabilir.

Başka bir deyişle, Çin’in bu yılki boğa rallisini madencilik yasağıyla sonlandırdığına dair birçok iddiaya rağmen, geçmiş dönem verileri aksini söylüyor.

Mevcut boğa koşusunda hala 2 tepe noktası olduğu düşünülürse bu Çin madenciliği göçü yalnızca geçici bir konsolidasyon dönemi olabilir. Bu olay ise boğa rallisini bitirmek yerine uzatıyor olabilir.

Bir başka ilginç ölçüm, boğa rallisinin sadece uzatıldığına dair teorimle aynı fikirde görünüyor.

Tarihsel Yatırım Getirisi Döngüsü, yalnızca döngünün ortasında olduğumuzu gösteriyor

Bitcoin’in tarihsel ROI’sine göre, mevcut boğa döngüsü, şimdiye kadar sona ermiş olsaydı, en düşük ROI’ye sahip en kısa boğa piyasası olacak ve aşağıdaki mor grafikte gösterildiği gibi olması gerekenden daha erken zirveye ulaşmış olacaktı.

Benjamin Cowen’den Bitcoin Tarihsel Yatırım Getirisi Döngüleri

Bir kılavuz olarak önceki 3 boğa rallisinin tarihsel eğriliğini kullanırsak, her yeni boğa döngüsü daha uzun bir süre boyunca devam etmeli ve her yeni zirveye ulaşmak için daha fazla gün geçmelidir. Bununla birlikte, mevcut boğa rallisini gösteren mor grafik, gerçekten döngü zirvesi olması durumunda 2017’nin 3. döngüsüne (sarı renkte) göre çok hızlı hareket etti ve çok erken zirve yaptı. Bu nedenle, şu anki BTC fiyatının geri çekilmesi onu sadece olması gereken yerine geri taşıyor gibi görünüyor, bir sonraki parabolik yükselişe ulaşması için geçen gün sayısını uzatıyor, tahminime dayanarak muhtemelen 1200 günlük periyoda yakın olacak.

Bu model gerçekten kararlı bir hal alırsa, bu boğa döngüsü için önümüzdeki yılın ortalarında zirveye ulaşmasından önce en az 300 gün daha var demektir ve mevcut geri çekilme, her döngüde gerçekleşen bir konsolidasyondan başka bir şey değil denebilir. Bu konsolidasyon periyodu, piyasayı yaklaşık 6 ay yatay hareket etmesine zorlayarak mevcut boğa dönemi süresini uzatan Çin madencilik çıkışıyla mükemmel bir şekilde başlatıyor; zira uzmanlar, bunun etkilenen madencilerin makinelerini tekrar çalıştırmaları için geçen süre olduğunu düşünüyor. Böylece hashrate’in önceki seviyesine dönmesini sağlayabilir. Yalnızca hash oranı düzeldiğinde madencilik ücreti ödül oranındaki 3. patlamayı görebilir ve boğa rallisine devam edebiliriz.

Geçmiş dönem verileri ve ortaya çıkan olaylar, pazarın Bitcoin fiyatı 64.000 doların üzerine çıkmadan ve yükselmeye devam etmeden önce yaklaşık 6 ay (zaten 3 ay geçmiş durumda) konsolide olmasına neden olabilir. Madencilik ücreti ödül oranında 2 patlama daha olursa ve geçmiş dönem yatırım getirisinin yörüngesini takip ederek, Bitcoin fiyatı gelecek yıl 150.000 dolar civarında olabilir.

PrimeXBT piyasa analisti Kim Chua Hakkında

Kim Chua, Deutsche Bank, China Merchants Bank gibi dünyanın önde gelen bankalarında başarılı bir geçmişe sahip kurumsal bir ticaret uzmanıdır.

Chua daha sonra yedi yıl boyunca sürekli olarak üç haneli getiriler elde eden bir hedge fonu kurdu.

Chua diğer yandan, bilgilerini yeni nesil analistlere aktarmak için kendi tescilli ticaret müfredatını geliştirenbir eğitimcidir.

Kim Chua, hem geleneksel hem de kripto para piyasalarını aktif olarak takip ediyor ve çok farklı iki varlık sınıfı birleşmeye başladığından, gelecekteki yatırım ve ticaret fırsatlarını yakalamak için proaktif bir yaklaşıma sahip.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!