featured

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasallaştırıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin, Afrika frangının yanında yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’i de kullanabileceği bildiriliyor.

Agence France-Presse haber kaynağının çarşamba günkü haberine göre, Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Faustin-Archange Touadéra, ülkede kripto para biriminin kullanımı için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ve Bitcoin’i (BTC) yasal ödeme aracı olarak kabul eden bir yasa tasarısı imzaladı. Devlet Başkanı Özel Kalemi Obed Namsio, bu gelişmenin Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın “en cesur ve en vizyonlu” ülkelerden biri haline getirmeyi amaçladığını belirtti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin finansal piyasalarında kripto kullanımını yasallaştırdığına dair daha önce yayımlanan raporlar, BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul ettiğine dair herhangi bir şey içermiyordu. Dijital Ekonomi ve Telekomünikasyon Bakanı Justin Gourna Zacko tarafından tanıtılan kripto yasasını, milletvekillerinin çoğunluğunun oy birliğiyle kabul ettiği bildirildi.

Rapora göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi, Bitcoin’i kabul eden ülkeler listesine girmesini sağlayacak. El Salvador’un Bitcoin yasası Eylül 2021’de yürürlüğe girmişti ve ABD doları ile birlikte Bitcoin’i de yasal ödeme aracı olarak kabul etmişti. Bununla birlikte El Salvador, 1 milyar dolarlık BTC tahvilleriyle finanse edilecek Bitcoin City şehrini de inşa etmeye hazırlanıyor.

Kabaca 2,4 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi milli hasıla ile Orta Afrika Cumhuriyeti, Heritage Foundation’ın 2022 Ekonomik Özgürlük Endeksi’ne göre düşük gelirli ekonomi sınıfında yer alıyor. Bitcoin’i yasallaştırmanın, ülke için nasıl bir etki yaratacağı ise belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

    Cevapla
Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!