featured
Nobel Prize winning economist Paul Krugman speaks during the World Business Forum in New York October 7, 2009. REUTERS/Chip East (UNITED STATES BUSINESS)

Nobel Ödüllü Ekonomist Kripto Konusunda Uyardı!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraların uzun süreli ponzi (saadet zinciri) olabileceğine dikkat çeken Krugman, bu alana yatırım yapmayı hedefleyen kişilerin ve kurumların dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Kripto Paralar Konusunda Olumsuz Yorumlara Krugman da Katıldı

Geçtiğimiz günlerde ciddi değer kaybına uğrayan kripto paralar, ekonomistlerin de olumsuz yorumlarını almaya devam ediyor. Bu ekonomistlerin arasına Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman da katıldı. Krugman, New York Times’a verdiği röportaj ile kripto paralara uzun süreli ponzi olarak baktığını söyledi. Kripto varlıklara yatırımın bir yanılsamadan ibaret olduğunu belirten Krugman, geçtiğimiz yüzyılda görülen ponzilere çok benzediğini dile getirdi. Krugman sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir saadet zinciri bu kadar uzun süre devam edebilir mi? Aslında evet: Bernie Madoff, neredeyse yirmi yıldır sahtekarlığını sürdürdü ve mali kriz müdahale etmeseydi daha da uzayabilirdi”

Ünlü ekonomist, Amerika’nın altına müdahale ettiği gibi kripto paralara da ilerleyen dönemlerde müdahale edebileceğini sözlerine ekledi.

Paul Krugman İlk Değil

Kripto paralara karşı ponzi benzetmesi yapan kişiler arasında Krugman ilk değil. Son dönemlerde özellikle düşüş ile başlayan süreçte olumsuz yorumlar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Piyasaların nabzını iyi tutan uzmanlardan birisi olan Dave Portnoy, Bitcoin hakkında olumlu yorumlar paylaşmamıştı. Portnoy’a göre dijital varlık, anonim kurucusu nedeniyle hesap verebilirlikten yoksun olması kripto parayı tehlikeli hale getiriyor.

Dave Portnoy, her ne kadar olumsuz yorumlar yapsa da geçtiğimiz dönemlerde bitcoin’e yatırım yapmış ve kripto paradan zarar ederek ayrılmıştı. Ancak Portnoy,  ayrılma kararını zarardan dolayı değil, ponzi olduğundan dolayı olduğunu söyledi.

Kaynak: cryptopotato

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!