featured

Nijerya, Yıl Bitmeden Dijital Para Birimini Çıkartacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yetkilinin yaptığı açıklamada, Nijerya’nın yıl sonuna kadar bir CBDC piyasaya süreceği bilgisine yer verildi. CBN’de bilgi teknolojisi direktörü olan Rakiya Mohammed, bankacılar komitesi toplantısının ardından yaptığı konuşmada, bu “dijital para biriminin tüm Nijeryalılar tarafından erişilebilir olacağını” da ortaya koydu.

Bununla birlikte, BT direktöründen alıntı yapan bir rapora göre, CBN’nin dijital para birimi, Nijeryalı bir senatörün daha önce naira para birimini “neredeyse işe yaramaz” hale getirmekle suçladığı bitcoin gibi özel olarak çıkarılan kripto para birimlerinden farklı olacak. Bu dijital para girişiminin önemini vurgulayan Muhammed, şunları söyledi:

“Merkez bankası dijital para biriminin bu kavramını incelemek için iki yıldan fazla zaman harcadık ve riskleri belirledik. Ve bu yolculuğa devam ederken tüm sektör paydaşlarının tüm risklere erişmesini sağlayacak merkezi bir yönetişim yapısı kurduğumuzu söylememin nedenlerinden biri de bu.”

Yönetmen, CBN’nin “çok yakında” CBDC lansmanı için bir duyuru yapacağını da ekliyor.

CBN’nin Dijital Para Birimi Sürücüsü

Bu arada, bu son yorumlarla Muhammed, dijital para biriminin piyasaya sürüldüğünü öne süren ikinci CBN yetkilisi oldu. Mayıs 2021’de CBN valisi Godwin Emefiele, dijital para biriminin “Nijerya’da bile hayata geçeceğini” söyledi.

Bu arada, hem Muhammed hem de Emefiele’nin dijital para birimi yorumları, CBN’nin bankalara hizmetlerini kripto para birimi varlıklarına genişletmeyi bırakmasını emrettikten birkaç ay sonra geldi. Nijeryalı yetkililer, döviz kıtlığını körüklemek ve naira’nın karaborsada değer kaybetmesine neden olmak için kripto para borsalarını ve start-up’ları suçladı.

Bu arada, yılın bitmesine sadece altı ay kala, dijital para vaatlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini göreceğiz.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!