featured

Mining Capital Coin CEO’su yatırım dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mining Capital Coin CEO’su Luiz Capuci, ABD Adalet Bakanlığı tarafından 62 milyon dolarlık küresel yatırım dolandırıcılığı gerçekleştirmek ile suçlanıyor.

Kripto madenciliği ve yatırım platformu Mining Capital Coin’in (MCC) kurucu ortağı ve CEO’su Luiz Capuci, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından 62 milyon dolarlık küresel yatırım dolandırıcılığı gerçekleştirmek ile suçlanıyor.

DOJ, Capuci’yi MCC yoluyla yürüttüğü bazı dolandırıcılık programlarına ilişkili olarak menkul kıymet dolandırıcılığı, elektronik dolandırıcılık ve uluslararası para aklama suçlarını işlemek ile itham ediliyor. Capuci, suçlu bulunması halinde 45 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

DOJ’a göre Capuci, ismi açıklanmayan diğer bazı kişiler ile birlikte MCC madencilik paketlerinin ve “dünyanın en büyük madencilik operasyonuyla” desteklenen Capital Coin adlı tokeninin kâr getirme potansiyeli konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirmekle suçlanıyor.

İddiaya göre Capuci, madencilik paketleri kapsamında yatırımcıların parasını yeni kripto paraların madeniliğini yapmak için kullanarak “ciddi kâr ve garanti getiri” vaadi sundu fakat bu vaatleri yerine getirmedi:

“Capuci yatırımcıların paralarını yeni kripto paraların madenciliğini yapmak için kullanmak yerine, kendi kontrolündeki kripto para cüzdanlarına aktardı.”

Capuci, bunun yanı sıra “daha önce görülmemiş yeni bir teknolojiye” sahip, saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilen ve yatırımcılara günlük getiri sağlayan şüpheli MCC alım satım botlarının reklarımını yapmak ile de suçlanıyor.

MCC CEO’su, iddiaya göre çok katlı pazarlama yapısı da kurarak, MCC ekosistemine çektiği yatırımcılar karşılığında “Apple saat ve iPad’lerden Lamborghini ve Porsche gibi lüks arabalara” değişen ödüller alma vaadi verdiği iş ortakları ile de anlaştı.

“Capuci, çeşitli yabancı kripto para borsalarıyla yatırımcıların paralarını uluslararası düzeyde aklayarak konumunu ve dolandırıcılık gelirlerinin kontrolünü daha da gizledi.”

Yetkililere göre proje, yatırımcılara ilk olarak Bitcoin getirisi vaadi verdi. Ne var ki kazanılan getiri, kısa süre sonra projenin kripto parası Capital Coin ile değiştirildi. Söz konusu kripto para, yalnızca Capuci’nin kurduğu ve yönettiği Bitchain adlı sahte bir kripto varlık platformunda nakde dönüştürülebiliyordu.

Ne var ki para çekmek isteyen kullanıcılar, ancak bir madencilik paketi daha satın alabiliyor veya paralarından feragat etmeleri gerekiyordu.

SEC, Capuci ve diğer kurucu ortak Emerson Pires’in madencilik paketi satışlarından en az 8,1 milyon dolar, giriş ücretlerinden ise 3,2 milyon dolar net kâr ettiğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!