featured
MicroStrategy btc almaya devam ediyor

MicroStrategy CEO’su Bitcoin fiyatındaki çakılmaya karşı sakinliğini koruyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in en büyük yatırımcılarından MicroStrategy, CEO’suna göre Bitcoin fiyatının 3.500 dolara gerilemesini dahi atlatabilir.

Bitcoin’in (BTC) en büyük yatırımcılarından MicroStrategy, CEO’suna göre Bitcoin fiyatının 3.500 dolara gerilemesini dahi atlatabilir.

Michael Saylor, 14 Haziran tarihli gönderisinde şirketin BTC’ye yaptığı yatırımın pahalıya mâl olacağı endişelerini gidermeye çalıştı.

Saylor sakinliğini koruyor

En büyük kurumsal Bitcoin yatırımcısı olan MicroStrategy, BTC fiyatındaki gerilemenin acısını kağıt üstünde olsa dahi hissetti.

İzleme kaynağı Bitcoin Treasuries verilerine göre şirket, kasasında bulundurduğu 129.218 BTC’den 1,06 milyar dolar, yani piyasa değerinin üçte ikisi kadar zarar etti.

Bu hafta şirketin söz konusu rezervi oluşturmak için borç aldığı 205 milyon doları ödeyemeyeceği yönünde söylentiler dolaşmaya başladı. Özellikle de BTC/USD paritesinin 21 bin dolara düşmesi halinde marj çağrısının tetikleneceği ve MicroStrategy’nin ek sermaye sunamaması halinde pozisyonunu kaybedeceğinden endişe ediliyordu.

BTC/USD paritesi geçtiğimiz günlerde 20.800 dolar civarına kadar gerilese de, şirket bu durumdan sarsılmadı ve Saylor, Bitcoin’e yaklaşımından hala emin olduğunu gösteren açıklamalarda bulundu.

Saylor, “MicroStrategy Bitcoin stratejisini oluşturduğunda dalgalanmayı öngörüyordu ve bilançosunu birikime devam edebileceği şekilde yapılandırdı,” diye belirtti.

Bitcoin’in 23.800 dolara gerilediği mayıs ayından bir gönderisini alıntılayan Saylor, söz konusu gönderide elindeki tüm BTC’leri teminat olarak kullanması gerekse (yani Bitcoin 3.600 doların altına gerilese) dahi, mevcut nakdinin bitmeyeceğini açıklamıştı.

CEO, ana akım medyaya verdiği röportajda “Bunların hepsi FUD (korku, belirsizlik ve endişe yaymaya yönelik haberler),” dedi.

“5 milyar dolar taahhütsüz teminat ile başladık ve buna karşılık 200 milyon dolar borç aldı, yani borç-değer oranımız yüzde 4. Bitcoin bu noktadan itibaren yüzde 95 düşüş gösterirse ilave teminat eklememiz gerekir.”

Saylo, marj çağrısının ise bir sorun teşkil etmediğini ekledi.

Yine de tüm piyasa katılımcıları, duruma Saylor kadar olumlu bakmıyor. MicroStrategy hisseleri (MSTR), TradingView verilerine göre bu ay yüzde 26,5, yıl başından beri ise yüzde 73,4 düşüş gösterdi.

Bitcoin Treasuries verileri, en büyük ikinci kurumsal BTC yatırımcısı Tesla’nın da 1,5 milyar dolarlık ilk yatırımından 535 milyon dolar gerçekleştirilmemiş zarar ettiğini ortaya koyuyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!