featured
MicroStrategy btc almaya devam ediyor

MicroStrategy BTC almaya devam edecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş zekası ve mobil yazılım şirketi MicroStrategy, yılın ikinci çeyreğinde 424,8 milyon dolar değer kaybı bildirmesine rağmen, daha fazla Bitcoin satın alacağını açıkladı.

MicroStrategy’nin verdiği beyan, yalnızca Bitcoin’in çeyrek sonundaki fiyatını baz alıyor ve gerçekleşmiş bir zararı yansıtmıyor. Sayıların nasıl hesaplandığına göre MicroStrategy, Bitcoin’den yaklaşık 1 milyar dolar kazanmış olabilir.

Şirketin rezervine daha fazla Bitcoin eklemek istemesinin, CEO Michael Saylor’ın BTC’ye olan büyük inancına ek olarak bir sebebi de bu olabilir:

“Dijital varlık stratejimizin sonuçlarından memnun kaldık. Topladığımız son sermaye ile dijital birikimimizi genişlettik ve artık 105 bin BTC’yi elimizde tutuyoruz. İleride dijital varlık stratejimize daha fazla sermaye ayırmayı planlıyoruz.”

Q2 raporu, geçtiğimiz günün erken saatlerinde yayınlandı. MicroStrategy, 30 Haziran 2021 itibarıyla değeri 2,051 milyar doları bulan yaklaşık 105.085 BTC’lik bir yatırıma sahip.

Elon Musk’ın şirketi Tesla da Q2 raporunda Bitcoin yatırımından 23 milyon dolar değer kaybı zararı ettiğini açıklamıştı.

Her iki şirket de Bitcoin’i “gayri maddi varlık” olarak tanımladığından dolayı, muhasebe kurallarına göre yatırım yaptıkları varlık maliyet fiyatının altına düştüğünde değer kaybı zararı bildirmeleri gerekiyor.

Dijital varlık ile ilgili sayılar, mali beyanda yaygın olarak kullanılan bir dizi muhasebe kuralı olan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) kullanılarak hesaplanıyor.

GAAP dışı sayılar ise, MicroStrategy’nin dijital varlık birikimleri için daha farklı bir görüntü çiziyor. Bu sayılara göre BTC’nin maliyet değeri 2,741 milyar dolar olarak ölçülürken, piyasa değeri 3,653 milyar doları buluyor.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!