featured
Microsoft blockchain teknolojisi

Microsoft, Blockchain ile kopya kullanımını önleyecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen yazılım firması Microsoft kopya kullanımı engellemek için blockchain tabanlı bir sistem kullanacak.

Korsan yazılım kullanımı konusunda, Windows işletim sistemi ve Office uygulamaları daima en başta gelen isimler arasında yer alır. Dolayısıyla her iki ürünün de geliştiricisi olan Microsoft’un korsanlıkla mücadele önlemleri konusuna eğilmesi şaşırtıcı değil.

Alibaba ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların katılımıyla hazırlanan, Microsoft’un araştırma departmanı tarafından yayımlanan makalede, Redmond tabanlı yazılım devi korsanlıkla mücadele sürecinde blockchain tabanlı teşvik sistemi üzerine detaylar yer aldı.

“Argus: A Fully Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns (Argus: Korsanlıkla Mücadele Kapsamında Tamamen Şeffaf Bir Teşvik Sistemi)” isimli araştırmada, Microsoft’un yeni sisteminin blockchain teknolojisinin şeffaflığı üzerine odaklandığı öne sürülüyor.

Ethereum blockchain üzerine inşa edilen Argus, korsan kullanım verilerini açık biçimde arşivlerken güvene ihtiyaç duymayan bir teşvik mekanizması sunmayı amaçlıyor.

“Bunu dağıtık sistemlerin sorunu olarak görüyoruz” diye açıklayan makale, “uygulamada güvenliği elden bırakmadan tam şeffaflık sunma konusunda bir dizi engelin üstesinden geldik” ifadesine yer verdi.

Argus, makalede detayları verilen algoritma ile korsan içeriğin kaynak tarafından izlenmesini sağlıyor. “Sızıntı İspatı (Proof of Leakage)” olarak da adlandırılan, sızdırılan her içeriğin rapor edildiği bir bilgi gizleme prosedürü içeriyor.

Sistem ayrıca, aynı sızdırılmış içeriği farklı takma adlar altında tekrar tekrar rapor etmesini önlemek için teşvik azaltıcı önlemlere sahip.

Dünya çapındaki teknoloji şirketleri, fikri mülkiyeti korumak ve dijital korsanlıkla mücadele etme konusuna giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!