featured

Merkeziyetsiz Stablecoin’ler Büyüyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkeziyetsiz finans (DeFi) alanının yükselişi ve bu alanda stablecoin’lerin sıklıkla kullanımı 2021 yılındaki kripto boğa piyasasında kilit rol oynadı.

Aktif DeFi kullanıcılarının dikkatini çeken en büyük faktörlerden biri de, tamamen teminatlandırılmış ve DeFi protokolü üzerinden faiz sağlayan varlıkların basılmasını sağlayan Abracadabra’nın yerel stablecoin’i Magic Internet Money stabilcoin oldu.

MIM’in popülaritesi ve benimsenme oranı artarken, Defi Llama’dan alınan verilere göre 1 Kasım’da Abracadabra ağına kilitli toplam varlık miktarı 4,15 milyar dolarla rekor kırdı.

Piyasa verilerine göre an itibarıyla 1,93 milyar dolar seviyesinde olan MIM tokenin dolaşımdaki arzında istikrarlı bir büyüme var. Yaşanan olumlu gelişmelerin en günceli, Mint MIM’e teminat olarak aktarılabilecek varlık çeşidinin artırılması oldu. Shiba Inu (SHIB), FTX Token (FTT), Wrapped Olympus (OHM) ve Fantom (FTM) gibi popüler tokenler teminat olarak yatırılabiliyor.

Zincirler arası entegrasyon

SPELL’in yükselmesindeki nedenlerden ikincisi, Fantom ve Binance Smart Chain (BSC) dahil olmak üzere birden fazla blockchain ağı için yakın zamanda eklenen çapraz zincir desteği oldu.

Topluluk, 30 Ekim’de sona eren oylamada ağa destek vermek üzere oy verdikten sonra Abracadabra ekosistemine BSC desteği eklendi.

Şu anda Abracadabra tarafından desteklenen diğer blockchain protokolleri arasında Ethereum (ETH), Arbitrum ve Avalanche (AVAX) bulunuyor. Platform ayrıca Convex Finance (CVX), Yearn Finance (YFI), Curve Finance (CRV) ve SushiSwap (SUSHI) ile entegrasyon dahil olmak üzere protokoller arası birden fazla ortaklık da kurdu.

Token ekonomisi ve dolaşımdaki arzın azalması

DeFi yatırımcılarının dikkatini çeken bir diğer faktör de, SPELL’in enflasyonu kontrol etmek için emisyon yönetimini öne çıkaran oylama sistemi.

SPELL’in arkasındaki ekip, yeni token üretim sürecinin yatırımcılara en faydalı şekilde ayarlandığından emin olmak için, ekosistemindeki çeşitli DeFi havuzlarındaki emisyon programını düzenli olarak takip ediyor.

Artan benimseme ve fiyat fiyatlarındaki artış sayesinde, başlangıçta basılmak üzere ayarlanmış çok sayıda tokene artık ihtiyaç duyulmadığından ekip, 1 Kasım’dan itibaren emisyon programını yüzde 20 oranında düşürmeye karar verdi. Böylece 8,7 milyar SPELL token dolaşımdan kaldırıldı.

İleriye yönelik bakıldığında, projenin yükseliş beklentisi sürüyor. Ekibin ayrıca SPELL ve MIM’i Fantom ekosistemine entegre etmeyi, ayrıca Arbitrum ve Avalanche’da yeni stake fırsatları sunma planları var.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!