featured
btc ralli bitcoin

Makro faktörler, BTC’nin Nisan ayında ralliye devam edeceğine işaret ediyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nisan ayı Bitcoin için son derece hareketli geçebilir. Satıcılar ABD Doları Endeksi’nin (DXY) daha da düşmesine neden olurken, bu düşüş kısa vadede Bitcoin’in (BTC) yükseliş ivmesini güçlendirebilir.

Bitcoin ve altın gibi alternatif varlıklar, dolar cinsinden fiyatlandırılıyor. Bu nedenle DXY’nin düşüş göstermesi, genelde BTC’nin dolar cinsinden ralliye başlaması ile sonuçlanıyor.

BTC/USD (turuncu) ve DXY (yeşil). Kaynak: Tradingview

Doların küresel rezerv payı hızla düşüyor

Welt Piyasa Analisti Holger Zschaepitz’a göre doların küresel rezerv payı, Rusya gibi ülkelerin dolarizasyondan uzaklaşma stratejisi izlemesi ve altına yönelmesiyle birlikte giderek azalıyor.

Koronavirüs salgını 2020’nin ilk çeyreğinde doğrulandığında, küresel rezerv para birimi olan nakde yönelen yatırımcılar nedeniyle dolar olan talep hızla yükseldi.

Ne var ki dolar, ABD başkanlık seçimi ve COVID’e karşı olumsuz bakış nedeniyle Japon yeni ve İsviçre frangı gibi diğer para birimlerine kıyasla iyi bir performans göstermedi.

Zschaepitz şöyle belirtti:

“Dolar düşüyor. Doların küresel rezervdeki payı salgının başında artış gösterse de, daha sonra azalmaya başladı ve 1995’ten beri görülen en düşük seviye olan yüzde 59’a geriledi. Düşüşün nedeni ise kısmen değer kaybı ve kısmen dolar satışı.”

Doların değer kaybetmeye devam etmesi halinde, Bitcoin’in nisan ayında ralliye devam etme ihtimali artıyor.

Nisan ayı, Bitcoin’in geçtiğimiz 10 yılda güçlü bir performans gösterdiği ay oldu. BTC, 2016’dan beri nisan aylarında pozitif getiri sağlıyor.

Bitcoin borsası CoinCorner’ın CEO’su Danny Scott, konuyu farklı bir açıdan ele aldı:

“Bitcoin, geçtiğimiz 10 yılda ortalama yüzde getiri sağladı. Bu da Bitcoin’in nisan ayı için fiyat hedefinin 83 bin dolar olduğu anlamına geliyor.”

Madenciler birikimi artırıyor

Moskoviski Capital CIO’su Lex Moskoviski, Bitcoin için olumlu sinyaller veren bir diğer faktörün de madencilerin BTC birikimlerini artırmaya başlaması olduğunu söyledi.

Madenciler, Bitcoin birikimlerini tek bir günde 4.380 BTC artırdı. Yatırımcılar ise bu trendin giderek büyüdüğünü düşünüyor.

BTC madencilerinin net pozisyon değişimi. Kaynak: Glassnode

Madencilerin BTC biriktirmeye başlaması, kısa vadede satış baskısını azalttığı ve fiyat yükselişi beklentisini yansıttığı için son derece olumlu görülüyor.

Kısa vadede 58 bin dolar destek seviyesi kilit önem taşıyor. BTC bu seviyenin üzerinde konsolide olursa, 60 bin dolar direncini kısa ihtimali de artacaktır.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!