featured

Kripto yasa tasarısında kritik madde değişikliği

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nde Bitcoin madenciliğinin yasal durumu, Avrupa Parlamentosu Kripto Varlık Piyasaları Komitesi’nde (MiCA) bugün gerçekleştirilecek oylamanın sonucuna bağlı.

Yasa tasarısından daha önce çıkarılan, kripto madenciliğinin “asgari çevresel sürdürülebilirliğine” ilişkin tartışmalı bir madde, yasa tasarısına yeniden eklendi. Yeni madde, blockchain işleticilerinin çevresel sürdürülebilirlik düzenlemelerine nasıl uyacaklarını detaylandıran bir iş planı sunmalarını gerektirecek. Plan sunulmaması, ilgili coin’lerin madenciliğinin AB içerisinde yapılamaması veya kripto paranın bölgede alınıp satılamamasıyla sonuçlanabilecek.

Doğrudan belirtilmese de, yasa tasarısı iş ispatı (PoW) zincirleri etkileyecek. PoW, Bitcoin ağı, Ethereum ve diğer bazı kripto varlıklar tarafından kullanılan mutabakat mekanizmasıdır.

Bitcoin (BTC) ise merkeziyetsiz olduğundan dolayı bir uyumluluk planı sunamaz. Bu planın sunulamayışı da AB dahilinde Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin varlığını tehdit ediyor olabilir.

AB, Bitcoin ağının küresel hash oranının yüzde 12-14 kadarını oluşturuyor. Cambridge Üniversitesi ve Statista verilerine göre, bölgede hash oranına en çok katkıda bulunan ülkeler arasında Almanya ve İrlanda yer alıyor.

Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi ve karbon emisyonuna dair endişeler, AB’nin sektörü nasıl düzenlemesi gerektiği konusunda en çok tartışılan maddelerden biri. Ne var ki bu endişeler, yeni ham verilere göz atıldığında epey yersiz gözüküyor.

Geçtiğimiz kasım ayında Frankfurt Okulu tarafından yayınlanan rapora göre, Ağustos 2021’den beri Bitcoin ağı, yıllık 90,86 Tw/h enerji tüketiyor. Bu miktar, küresel toplam tüketimin yüzde 0,05’i ediyor. Bitcoin ağının küresel karbon emisyonundaki payı ise yalnızca yüzde 0,08 ölçüldü.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!