Polymarket
Polymarket

Kripto Tahmin Platformuna Dev Ceza

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New York merkezli kripto tahmin platformu Polymarket, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile 1,4 milyon dolar ceza ödeme konusunda anlaştı.

Düzenleyiciler acımadı: Tüm türev piyasalarının, kullanılan teknolojiden bağımsız olarak yasalara uygun olması gerektiği açıklandı.

Kullanıcıların profesyonel spor oyunları ve hükümet seçimleri gibi etkinlikler üzerinden ikili opsiyon sözleşmeleri aracılığıyla bahis olanağı sunan merkeziyetsiz bir platform.

3 Ocak tarihinde CFTC, platformun Haziran 2020’den bu yana yasalara aykırı işlem yaptığını tespit etti. Polymarket aleyhine soruşturma başlattı.

Emir uyarınca, Polymarket’in CFTC ve Emtia Borsası Yasası (CEA) düzenlemelerine uymayan platformdaki tüm piyasaları sonlandırmanın yanı sıra 1,4 milyon dolar para cezası ödemesi gerekiyor. Polymarket, 4 Ocak’ta “ilerlemek için heyecanlı olduklarını” belirten bir tweet ile bu duruma yanıt verdi.

Polymarket Açıklama

CFTC, yetkisi altındaki ikili opsiyon piyasası sözleşmelerinin “swap” kategorisine girdiğini ve bu platformların CFTC ve CEA düzenlemelerine uyması gerektiğini belirtti.

Duyuruda, CTFC yöneticisi Vincent McGonagle, türev platformlarını icra organına kaydolmaya çağırdı. Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründe faaliyet gösteren platformlara dikkat çekti:

“Tüm türev piyasaları; kullanılan teknolojiden bağımsız ve özellikle de merkeziyetsiz finans (DeFi) alanı olarak adlandırılanlar dahil olmak üzere, yasalar dahilinde çalışmalıdır.”

Ancak CFTC, Polymarket platformuna yönelik soruşturmaya “iş birlikçi yaklaşım” sergilenmesi nedeniyle daha düşük bir para cezası verdiğini not etti.

Ekim 2021’de CFTC’nin Polymarket ile ilgili soruşturmasını başlattığını ve platformun soruşturmayı yürütmek için eski CTFC Başkanı James McDonald’ı görevlendirdiğini bildirmişti.

Polymarket Nedir?

Bilindiği üzere Polymarket, kullanıcıların USD Coin stablecoini kullanarak gelecekteki olayların sonucu hakkında spekülasyon yapmalarına olanak tanıyan çeşitli yenilik tahmin piyasalarına ev sahipliği yapıyor. 

Ayrıca, kullanıcıların protokolle etkileşime girmesine izin veren akıllı sözleşme ara yüzünü platformunda barındırıyor. Polymarket; covid vaka sayıları, CryptoPunks taban fiyatları ve Donald Trump’ın başkanlık beklentileri üzerine spekülasyonlar da dahil olmak üzere çeşitli özellikler sunuyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim 2020’de Polymarket, Polychain Capital liderliğinde CoinShares CSO’su Meltem Demirors, eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan ve AngelList CEO’su Naval Ravikant’ın katılımıyla 4 milyon dolarlık bir fon sağladı.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!