featured

Kripto risk sermayesi şirketlerinin yönetimi altındaki varlıklar tavan yaptı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web3 projelerine odaklanan risk sermayesi (VC) kurumları ve kripto para işletmeleri, sektöre daha fazla sermaye eklerken yönetimleri altında milyarlarca dolar varlık birikiyor.

Kripto girişim fonlarının yönettiği varlık miktarının arttığı ortaya çıktı.

Web3 ve kripto yatırım firması Paradigm’in yönetimi altındaki varlıklar kısa süre önce açıklandı. Rapora göre firmanın 13,2 milyar dolarlık varlığa sahip ve Aralık 2020’de bildirilen 2,98 milyar dolara kıyasla yüzde 343’lük büyüme kaydedildi.

Ekonomi gazetecisi Eric Newcomer tarafından ele alınan haberde, Web3 ve kripto sektörlerindeki en büyük risk sermayesi şirketlerinden bazılarının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurularına odaklanıldı.

“Yatırım danışmanı” olarak tescil edilmek için bu firmalar, yönetimleri altındaki varlıkları SEC’e bildirmek durumunda.

Başvurular ayrıca Andreessen Horowitz’in (a16z) kripto odaklı fonlarının toplamının yaklaşık 9 milyar dolar olduğunu ortaya koydu. Genel olarak tüm yatırımlarına bakıldığında, yönetimi altındaki toplam varlıkları 54,6 milyar doları aştı.

Sequoia Capital ve Tiger Global de sırasıyla 85,5 ve 124,7 milyar dolar ile yüksek seviyeler yakaladı. Tiger geçen yıla göre 79,1 milyar dolardan yüzde 58’lik bir artış gördü.

Veriler, risk sermayesi parasının kripto para alanına yöneldiğine dair raporun akabinde geldi. 2021’de 25,2 milyar dolarlık risk sermayesi fonu, 2020’deki 3,1 milyar dolardan yüzde 713’lük bir artışla küresel blockchain girişimlerine aktarıldı.

2022 için beklentiler daha da büyük olabilir. Ocak ayında a16z, kripto para birimlerine odaklanan en son fonu için 4,5 milyar dolar toplamaya hazırlandığını açıkladı. Girişim sermayesi şirketleri, daha fazla fırsat için Solana’nın NFT tekliflerine de hevesle bekliyor.

Solana ağı, Ethereum‘dan önemli ölçüde daha düşük işlem ücreti tahsil ederken belirgin biçimde hızlı çalışıyor. Raporlara göre birkaç Solana tabanlı oyun ve NFT şirketi, risk sermayelerinden büyük fonlar alıyor.

Solana NFT oyun piyasası olan Fractal, 1 Nisan Cuma günü Paradigm liderliğinde gerçekleşen ve a16z’nin katılımıyla düzenlenen yatırım turunda 35 milyon dolar topladı. Popüler bir Solana NFT pazarı olan Magic Eden, mart ayı ortasında yine Paradigm liderliğindeki A Serisi yatırım turunda, Sequoia Capital liderliğinde 27 milyon dolar fon elde etti.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!