featured
kripto piyasa

Kripto piyasası son 2 günde 300 milyar dolar değer kaybetti

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel kripto piyasası, salı sabahı 200 milyar dolar değer kaybederek, haftalık kaybını 300 milyar dolara çıkardı.

Küresel kripto piyasası, salı sabahı 200 milyar dolar değer kaybederek, haftalık kaybını 300 milyar dolara çıkardı. Bitcoin (BTC) nisan ayında, altcoin piyasası ise mayıs başında pik yaptıktan sonra küresel kripto piyasası değeri, aşağı yönde ivmeyle düşmeye başladı. Piyasa, o zamandan beri 1,1 trilyon dolar değer kaybetti ve bir önceki çeyrekte elde edilen büyüme tamamen kaybedilmiş oldu.

Piyasadaki son değer kaybıyla birlikte, Bitcoin blockchain’inde gerçekleştirilen işlem sayısında da düşüş gözlendi. Günlük Bitcoin işlemi sayısı, Bitinfocharts verilerine göre 30 Mayıs’ta Eylül 2018’den beri görülen en düşük sayı olan 175 bine geriledi.

Günlük Bitcoin işlemi sayısı, Ocak 2021’de 392 bine kadar ulaşmış ve 15 Nisan’a kadar bu seviyede istikrarlı bir şekilde ilerlemişti. Bu tarihten sonra hem fiyat hem de işlem sayısı düşmeye başladı. İşlem sayısı, mayıs ayı boyunca yüzde 50’den fazla gerileme gösterdi.

Aynı durum Ether (ETH) blockchain’inde de gözlendi. 11 Mayıs’ta 1,6 milyon olan günlük Ethereum işlem sayısı, 6 Haziran itibarıyla yüzde 37,5 düşüş göstererek 1 milyona geriledi.

Zincir üstü işlem sayıları, Bitcoin’in Lightning Network kullanması, Ethereum’un ise layer-2 protokollerini kullanması nedeniyle söz konusu blockchain’ler için tüm manzarayı yansıtmıyor.

Lightning Network’te kilitli coin’lerin dolar değeri de 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 76 milyon dolara ulaştıktan sonra, çeviri yayın saati itibarıyla 47 milyon dolara geriledi.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!