featured

Kripto Dolandırıcıları 6 Ayda 80 Milyon Dolar Çaldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTC verilerine göre Ekim 2020 ile Mart 2021 arasında kripto para konusunda yatırım yapan kişilerin toplamda yaklaşık 80 milyon doları aşan bir rakam ile dolandırıldığını raporladı.

FTC, 7 Bin Dolandırıcılık Raporu Aldı

FTC tarafından dün yayınlanan veriler tüketicilerden alınan yaklaşık 7 bin raporun ardından oluşturuldu. Dikkat çeken bir diğer gelişme ise rapor sayısının yıldan yıla artması oldu. FTC’nin açıkladığı bilgiler ışığında 2019’un 4. Çeyreği ile geçtiğimiz yılın 1. Çeyreği arasında kripto dolandırıcılık konusunda 570 rapor alan kurum, bu dönemde sadece 7,5 milyon dolarlık bir rakam belirlemişti. Son rapor ile karşılaştırıldığında raporlama sayısındaki artış durumun ne kadar ileri gittiğini gözler önüne seriyor. Bu süreçte raporlama sayısı 12 kat, bildirilen kayıplar ise yüzde 1000 arttı.

Dolandırıcılık vakalarına maruz kalan kişiler arasında yapılan araştırma da raporda yerini aldı. FTC’nin yaptığı araştırma sonucunda 20 ila 49 yaş arası, “kripto para birimi yatırım dolandırıcılıklarında daha büyük yaş gruplarına göre beş kat daha fazla para kaybettiğini bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu” belirtildi.

“Buna karşılık, 50 yaş ve üstü kişilerin kripto para yatırımı dolandırıcılığından para kaybettiklerini bildirme olasılıkları çok daha düşüktü. Ancak bu grup bu dolandırıcılıklardan para kaybettiğinde, bildirilen bireysel kayıpları daha yüksekti ve bildirilen medyan 3,250 ABD doları kayıp oldu. “

Elon Musk Taklitçilerine 2 Milyon Dolar Gitti

ABD’li kuruluş tarafından dolandırıcılık yöntemleri de açıklandı. Özellikle ünlü isimler üzerinden kişilere güven sağlandığını dile getiren kurum yetkilileri, Elon Musk ismi üzerinden 2 milyon dolarlık dolandırıcılık yapıldığını ekledi.

Bilgisayar korsanları tarafından çalınan bazı ünlülerin Twitter hesapları kişilerin güvenini kazanmak için en kolay yol olarak görülüyor. Bu yolla kripto dolandırıcıları 120 bin dolardan fazla kazanç elde ettiler. Dolandırıcılar popüler K-pop erkek grubu BTS hayranlarını kripto para eşantiyonlarına katılmaları için kandırmaya çalıştı.

Yatırımcılar Sahte Kripto Yatırım Planlarına Dikkat Etmeli

Sahte kripto yatırım konusunda da uyarılarda bulunan FTC, yatırımcıların bu alanda sorumlu bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Son zamanlarda, WallStreetBets (WSB) Reddit forumunun üyeleri, olası bir kripto dolandırıcılığının hedefleri oldu. Subreddit grubuna bağlı olmayan “WallStreetBets – Crypto Pumps” adlı bir hesap, kullanıcılara bir token araması WSB finansmanı almak için ETH veya BNB göndermelerini söyledi. Tokenler asla teslim edilmezken, 3,451 BNB’nin üzerindeki kripto, o zamanlar 2,1 milyon doları aşan cüzdandan çekildi.

Kaynak: Cryptopotato

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!