NFT
featured

İsveçli Ticari Borç Bankası, Dijital Krona’yı Test Edecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsveç merkez bankası Riksbank, gerçek dünyada ödemeleri ele alırken dijital kronanın kapasitesini test etmek amacıyla ticari borç veren Handelsbanken ile yakın bir şekilde çalışacak.

Riksbank yaptığı açıklamada, “bu nedenle e-krona pilotu, yalnızca simüle edilmiş katılımcılardan test ortamında harici katılımcılarla işbirliğine geçiyor” dedi.

Handelsbanken, projenin, firmanın muhtemelen dünyanın ilk CBDC’sinden (merkez bankası dijital para birimi) biri ile kamu kullanımına açık hale gelmesi için bir fırsat sunduğunu belirtti.

Dünyadaki çoğu merkez bankası şu anda CBDC’leri araştıracak kadar ileri gitti. Yalnızca Bahamalar bir tane yayınladı ve İsveç ve Çin, teste başlayan diğer ülkeler.

Riksbank, ticari bankaları Nisan ayındaki bir sonraki test aşamasına dahil etmeyi planlıyor. Bu aşama, hem büyük ticari hem de küçük perakende ödemeler için e-krona’nın nasıl kullanılabileceğini değerlendirmeye odaklanacaktır.

İsviçre merkezli Bank for International Settlements tarafından Ocak ayında gerçekleştirilen bir anket, küresel nüfusun beşte birini temsil eden merkez bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde kendi CBDC’lerini başlatmalarının muhtemel olduğunu ortaya koydu.

Haberlerimizi Twitter, Facebook, Instagram hesaplarımızdan ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nexo

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İlk Bitcoin Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!